Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi Bilgilendirme Toplantısı

Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi Bilgilendirme Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi’ne ilişkin, “32,5 milyon arazi parselinin tamamının her birine aynı vatandaşlık numarası verir gibi kimlik numarası...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi’ne ilişkin, “32,5 milyon arazi parselinin tamamının her birine aynı vatandaşlık numarası verir gibi kimlik numarası verildi ve bunun tamamı bilgisayara kaydedildi. Türkiye’nin herhangi ili, ilçesi, köyü bir tarım parselinin numarasını bilgisayara girdiğinizde büyüklüğü ne kadar, rakım ne, bakısı ne, sulu mu kuru mu bütün bu vasıfların tamamını biliyoruz. 32,5 milyon tarım arazisinin tamamını da kayıt içerisine aldık” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi’ bilgilendirme toplantısı, ATO Congresuim’da gerçekleştirildi. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı. Açılış konuşmasını yapan Bakan Eker, Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi’ni anlatarak, “32,5 milyon arazi parselinin tamamının her birine aynı vatandaşlık numarası verir gibi kimlik numarası verildi ve bunun tamamı bilgisayara kaydedildi. Türkiye’nin herhangi ili, ilçesi, köyü bir tarım parselinin numarasını bilgisayara girdiğinizde büyüklüğü ne kadar, rakım ne, bakısı ne, sulu mu kuru mu bütün bu vasıfların tamamını biliyoruz. 32,5 milyon tarım arazisinin tamamını da kayıt içerisine aldık. Bu 32,5 milyon parsel tarım arazisinde ve bunların üzerinde varolan bütün tarımsal, hayvancılık faaliyetlerini 10 bin kişi ile önceden kendilerine bütün parsellerin uydu görüntülerini almak suretiyle boş olarak gönderiyoruz. Onlar sahada bunları tek tek kendileri görüyor, işliyor, fotoğraflıyor sisteme aktarıyor. Türkiye’nin tüm parsellerinin tamamının uydu görüntülerini alıyoruz. Yılda iki defa, her dönem için o uydu görüntüleri ile sahada ne ekilmiş, ne dikili bunların hepsini biliyoruz. Envanter takip sistemi dediğimiz husus bu. Varlığımız, potansiyelimiz, imkanımız ne bunu bileceğiz ki planlama yapabilelim. Bunu bileceğiz ki politika üretelim, proje geliştirelim, stratejimize uygun Türkiye’nin tarımsal potansiyelini azami düzeyde kullanalım ve Türkiye’nin refahına katkı sağlayacak bir sektör haline getirelim” diye konuştu.

SİSTEMDE 345 FARKLI TARIMSAL ÜRÜN VE 102 ALET EKİPMAN KAYITLI

Bakan Eker, konuşmasına şöyle devam etti:

“Anında Türkiye haritasında bakanlığımızda düğmeye bastığımızda Türkiye’nin o an itibari ile ne kadar, hangi tür hayvanda, hangi ürün tarlada anlık olarak bunu Türkiye haritasında istediğinizde bunun tamamını görebiliyoruz. Bunu yedekliyoruz, takip ediyoruz. Bundan sonraki aşama bu veri tabanının işlenmesi, bunlara uygun politikaların belirlenmesidir. Bugüne kadar 41 bin 106 köy ve mahallede veri girişi yapıldı. 2 bin civarındaki mahalle ve köylerde de çalışma sürüyor. 345 farklı tarımsal ürün sistemimizde kayıtlı, 102 alet ekipman sistemimizde kayıtlı. Sadece tarladaki canlı varlığı değil, tarım ve hayvancılıkta kullanılan makine varsa çiftlikte bunların tamamını da kaydediyoruz.”

Kalkınma Bakanı Yılmaz ise, tarım sektörünün önemli olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir kalkınma açısından vazgeçilmez sektör olduğunu belirtmek istiyorum. Tarım politikalarımız temel hedeflerinden en önemlisi kuşkusuz. Türkiye’nin kendi nüfusunu besleyecek bir seviyede ulaşabilir fiyattan yeterli tarımsal ürünü arz etmesi, gıda güvenliğini sağlaması. Bu proje kayıtlı bilgiyle değil, kayıt dışılığı da işin içine katarak katlayarak politika oluşturmamıza yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Eker, ‘Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemi’ hakkında Konya’nın bir köyüne canlı bağlantıda bulunarak, sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilgi aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.