Türkiye’de Bir İlk Ödemiş’te Uygulanıyor

Türkiye’de Bir İlk Ödemiş’te Uygulanıyor

Bu yılki konularını "Eko-Tarım" olarak belirleyen Ödemiş Zafer İlkokulu ve Özel Oluşum Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri, tarlaya soğan, sarımsak, marul, pırasa, kereviz, roka ve ıspanak dikti."Ul...

Bu yılki konularını "Eko-Tarım" olarak belirleyen Ödemiş Zafer İlkokulu ve Özel Oluşum Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri, tarlaya soğan, sarımsak, marul, pırasa, kereviz, roka ve ıspanak dikti.

"Uluslararası Eko Okullar" kapsamında çalışmalarını yürüten Ödemiş Zafer İlkokulu ve Özel Oluşum Ortaokulu bu yıl ortak çalışma kararı aldı. Alınan karar doğrultusunda bu yılki konularını "Eko-Tarım" olarak belirleyen her iki okul, Özel Oluşum Ortaokulu’nda bulunan tarlada Eko-Tarım uygulaması yaptı. Tarla önce ekim ve dikime hazır hale getirilmek için doğal hayvan gübreleri ile karıştırılarak teraslandı. Ardından görevli öğrenci öğretmenler tarafından tarlaya soğan, sarımsak, marul, pırasa, kereviz, roka ve ıspanak dikimleri gerçekleştirildi. Bu süreçte sadece doğal yöntemlerle gerçekleştirilecek olan yetiştirme işleminden sonra ürünler beğeniye sunulacak.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK"

Projeye Zafer İlkokulu Müdürü Sami Keskin, Zafer İlkokulu öğretmenleri Osman Çomak, Ayşegül Boyacı, Sabiha Uysal, Arife Türkben, Zafer İlkokulu Eko Timde görev alan öğrenciler, Özel Oluşum Genel Müdürü İrfan Tuzcu, ortaokul müdürü Muammer Arıkan, koordinatör öğretmen Erdal Görgün ve Özel Oluşum Ortaokulu Eko Tim öğrencileri katıldılar. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Zafer İlkokulu Müdürü Sami Keskin şunları ifade etti: “Günümüzde organik olarak yetiştirilen ürün bulmak gerçekten çok zor. Biz burada bütün Ödemiş’in ihtiyaçlarına yetecek kadar ürün yetiştiremeyeceğimizi biliyoruz ama amacımız bu projeye katılan öğrencilerimiz arasında bir farkındalık oluşturmak. Doğal alanda tamamen doğal katkılarla yetiştirilecek olan ürünlerin insan sağlığı açısından önemini, doğaya zarar vermeden de tarım yapabileceğini göstermek istiyoruz. Projeye katılan tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

Oluşum Koleji Ortaokul Müdürü Muammer Arıkan ise şunları söyledi: “Özel Oluşum Eğitim Kurumları olarak ortaokul bünyemizde, bu yıl üçüncü yılını gerçekleştirdiğimiz Eko-Okul çalışmalarımız hızla devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’de az sayıda okulda bulunan Yeşil Bayrak ödülünü alarak okulumuz Eko-Okul olarak tescillenmiştir. Çalışmalarımız hızla devam ederken, Ödemiş’in güzide okullarından Zafer İlkokulu ile Eko-Okul kapsamında öğrencilerin birlikte çalışabileceği bir protokol imzaladık. Bu çalışmalar doğrultusunda Oluşum Eğitim Kurumlarının bahçesinde bulunan toprak alana, organik tarım için start verildi. Zafer İlkokulu öğrencileri ile Oluşum Ortaokulu öğrencileri belirlenen alana dikimlerini yaparak, ilaçsız ve tamamen doğal olarak üretilecek kış sebzelerinin üretmeye başladılar. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşımaktadır. Bir özel okul ile devlet okulunun ortak yürüttüğü projedir.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.