Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince:

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince:

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye’nin genç ve dinamik insanlarını heyecanlandıracak hikayeye ihtiyacı olduğunu, özellikle istikrarsızlık ortamının bir an önce sona ermesi...

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye’nin genç ve dinamik insanlarını heyecanlandıracak hikayeye ihtiyacı olduğunu, özellikle istikrarsızlık ortamının bir an önce sona ermesi gerektiğini söyledi.

Dinamik Toplumlarda Uluslararası Yönetim Geliştirme Derneği (CEEMAN) tarafından “Güneydoğu Avrupa İş Dünyasının Günümüz ve Geleceğe Dönük İhtiyaçları ve Yönetici Eğitimi Yansımaları Forumu”, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Forumun konuğu olan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, “Bölgenin Makro-Mikroekonomik ve Sosyal Perspektifi’’ başlıklı bir konuşma yaptı. Etkinliğin açılışı CEEMAN Başkanı Danica Purg ve İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen tarafından gerçekleştirildi.

“DÖVİZ HESAPLARINA OLAN RAĞBET ARTTI”

Ülkelerin, şirketler gibi iyi yönetilmesi gerektiğini, Türkiye‘nin yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu belirten Özince, “Türkiye’nin genç ve dinamik insan unsurunu heyecanlandıracak hikayeye ihtiyacı var. O hikayenin de inandırıcı olması gerekiyor. Türkiye genç işsizlikte başarılı olmayan ülkelerden bir tanesi. Refah ve istihdam yönünde ekonomi insanlara dokunuyorsa iyidir. Türk lirasının değer kaybından daha önemlisi döviz hesaplarına olan rağbet arttı. Bunların toplam mevduat içindeki oranında artış oldu. Bu da istikrarla ilgili kaygılarından olmuş olabilir” dedi.

“TÜRKİYE, İSTİKRARSIZ DEĞİL"

Türkiye’de özellikle istikrarsızlık ortamının bir an önce sona ermesi gerektiğini vurgulayan Özince, şunları ifade etti: “Parasal, finansal demiyorum, sosyal, siyasal, hukuksal, devletin çalışması açısından Türkiye’nin istikrarsız bir yer olmadığını kendimize ve dünyaya anlatmamız gerekir. Bizimki gibi ülkelerde piyasalar sığ. Bir miktar terse hareketler olduğunda aktif değerlerimiz, kendi ülkemizin parası bile değer yitirebiliyor. Dolasıyla iyi yönetilirse istikrarın faydalarını yıllarca gördük. Bir çok unsur açısından güvenin oluşturulması gerekir.”

TÜRKİYE’NİN BANKACILIK BAŞARISI

Türkiye’de bankacılık alanındaki eğitimin geliştiğini aktaran Özince, “Eskiden Türkiye’den bankacılık üzerine eğitim için Londra’ya giderken, şimdi oradakiler Türk bankacılık sektörünü merak eder hale geldi” diye konuştu. Özince, bankacılık sektöründe uzun zamandır kazanç alamayan, hisse değerlerinin düştüğünü gören yatırımcıların iştahının kaçtığını kaydetti. Bunun Türkiye’de bankacılık sektörünü gelişmeye devam etmeyeceği anlamı taşımadığına dikkat çeken Özince, bankacılık sektörünün hâlâ gelişme yönünde potansiyeli bulunduğunu ifade etti.

FED’TEN FAİZ KARARI

Uluslararası finans sisteminin homojen olmayışının globalleşen dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu anlatan Özince, sözlerine şöyle devam etti: “Şu an bütün dünya bir FED’in (ABD Merkez Bankası) faiz kararını bekliyor. Dünyada hâlâ çok ciddi ulus devlet tanımları, ulusal ekonomi endişeleri var. Dünya borsaları birleşik kaplar gibi çalışıyor. İki unsur var; biri bankacılık sistemi diğeri sermaye piyasaları. Türkiye’de her ikisi de çok sığ. 2001 krizi sonrasında bankacılık sistemi oldukça yapılandırılıp gönüllü ve imkanı olan hissedarlara intikali sağlanabildi ama bankacılık sistemimizde ekonomideki güçlü büyümeyle beraber süren hızlı gelişme ve verimlilik yavaş yavaş azaldı. Basel prensiplerinde sermaye yeterlilik prensiplerindeki gelişmeler bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin önünü de ciddi olarak kesti.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.