Türk Tarih Kurumu tarih müfredatını masaya yatıracak

Türk Tarih Kurumu tarih müfredatını masaya yatıracak

Türk Tarih Kurumu, toplumda tarih bilincinin oluşmasında belirleyici olan tarih müfredatını 6-7-8 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek bir çalıştayla...

Türk Tarih Kurumu, toplumda tarih bilincinin oluşmasında belirleyici olan tarih müfredatını 6-7-8 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek bir çalıştayla masaya yatıracak.

Uluslararası Tarih Müfredatı Çalıştayı Türk Tarih Kurumu konferans salonunda 6 Kasım Pazartesi günü saat 9.30'da başlayacak. Çalıştayda, öğrencilerin çağın gereklerine uygun bir tarih eğitimi alabilmesi için ilköğretimden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerindeki tarih derslerinin içeriğine dair görüş ve öneriler dile getirilecek. Genel Türk tarihinden Orta Çağ tarihine, Yakın Çağ tarihinden çağdaş Türk ve dünya tarihine kadar güncellenen tarih müfredatında yer alan konuların değerlendirileceği çalıştayda ayrıca tarih eğitiminin felsefi temelleri, vatandaşlık ve kimlik oluşumunda tarih eğitiminin rolü, öğrencilerde tarihsel düşünme becerisinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler, ders kitaplarının hazırlanmasında dikkate alınması gereken hususlar gibi temel sorunlar ele alınacak.

Yurt içi ve yurt dışından 60'a yakın bilim insanının katılımıyla gerçekleşecek olan çalıştayda Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Bülent Arı, Prof. Dr. Halil Berktay, Prof. Penelope Harnett, Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Numan Aruç, Doç. Dr. Erkan Dinç gibi alanın önde gelen tarihçileri değerlendirmelerde bulunacak. Ayrıca çalıştay, üniversitelerin ilgili bölümlerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Yükseköğretim Kurumu gibi kurumlardan eğitimci, tarihçi ve bürokratları da bir araya getirecek. Çalıştay 8 Kasım Çarşamba günü sonuç raporunun kaleme alınmasıyla tamamlanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.