Türk Kızılayı, Trafik Düzenlemelerinin Takipçisi

Türk Kızılayı, Trafik Düzenlemelerinin Takipçisi

Trafik kazalarının doğal afetlerden daha çok ölüm ve yaralanmalara neden olması üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, kazaların önlenebilmesi, ölüm ve yaralanmaların azaltılması amacıyla ’Yol Güvenliğ...

Trafik kazalarının doğal afetlerden daha çok ölüm ve yaralanmalara neden olması üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, kazaların önlenebilmesi, ölüm ve yaralanmaların azaltılması amacıyla ’Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi’ başlattı. Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, her yıl trafik kazalarında 8 bin 700 kişinin öldüğünü ve kazaların 20 milyar TL maliyet meydana getirdiğini kaydetti.

Türkiye’de her yıl, trafik kazalarında yaklaşık 8 bin 700 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerden 200’ünü çocuklar oluşturuyor. Her yıl 39 bin çocuk ise yaralanıyor. Yaralanmalar çoğu kez, kalıcı engeller veya uzun süreli sağlık sorunlarıyla sonuçlanıyor. Bu acı bilançonun oluşmasında ise büyük ve çocuklar için emniyet kemeri kullanmamak önemli rol oynuyor.

Doğal afetlerden daha çok ölüm ve yaralanmalara neden olan trafik kazalarındaki bu tablo, Türk Kızılayı’nı harekete geçirdi. Kızılay, kazaların önlenebilmesi, ölüm ve yaralanmaların azaltılması amacıyla Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi başlattı. Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Türkiye’deki trafik kazalarının neden olduğu acı tablo ve “Savunuculuk” projesi hakkında bilgiler verdi.

YILLIK MALİYET 20 MİLYAR TL

Trafik kazalarının, ailelerde yol açtığı telafi edilemez psikolojik, bedensel ve sosyal hasarların yanı sıra yıllık maliyetinin 20 milyar TL’yi bulduğunu belirten Ramazan Saygılı, bu maliyet ile 6 bin 500 okul, bin 50 hastane ya da 7 bin kilometre duble yol yapılabileceğini söyledi. Ramazan Saygılı, “Emniyet kemeri kullanılmaması ülkemizde yol güvenliği için en önemli risk faktörlerinden biridir”dedi.

Güvenli araç kullanmaya yönelik açıklamalarda bulunan Saygılı, şöyle devam etti:

“Emniyet kemeri kullanmak bir çarpışma anında ön koltuktaki sürücü ve yolcuların ölüm riskini yüzde 50 oranında azaltmakta, arka koltuktaki yolcuların yüzde 70 oranında azaltmaktadır. Çocuk koltuğu kullanımı ise çarpışmalarda ve ani frenlerde çocukların yaralanma riskini yüzde 70 oranında azaltmaktadır. Emniyet kemeri ve çocuk koltuğu sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlamanın en etkili ve en basit yollarından biridir.”

"YÜZDE 80 CAYDIRICI DEĞİL"

Mevcut 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 78. maddesinde; emniyet kemeri kullanmayan sürücü ve yolculara ön ve arka koltuk ayrımı olmaksızın getirilen 80 TL para cezasının caydırıcı olmaktan çok uzak olduğunu dile getiren Ramazan Saygılı, “Emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımı açıkça ifade edilmemektedir. Bu durum yasanın bağlayıcılığını azaltmaktadır. Çocuk koltuğu kullanmayarak çocuğunun hayatını tehlikeye atan sürücülere daha ağır cezalar bulunmamaktadır. Oysa çocukların güvenliği söz konusu olduğunda cezaların daha caydırıcı olması gerekmektedir“ diye konuştu.

"YASAL DÜZENLEMELER İÇİN İKNA"

Türk Kızılayı’nın sorumluluk üstlenip yol güvenliği ile ilgili kanun ve politikalar geliştirilmesi konusunda karar alıcıları etkilemek ve yasal düzenlemelerin gerekliliği konusunda onları ikna etmek üzere “Savunuculuk” faaliyetleri yürüttüğünü söyleyen Ramazan Saygılı, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler tarafından 2010 yılında yayınlanan 2011-2020 Yol Güvenliği 10 yıllık Eylem Planı’nda Ulusal Kızılhaç, Kızılay Dernekleri yol güvenliği konusunda kilit aktörler olarak tanımlanmıştır. Türk Kızılayı Küresel Karayolu Güvenliği Ortaklığı ’GRSP’ işbirliğiyle Mayıs 2013 tarihinde başlattığı ’Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi’ ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun emniyet kemeri ile 78. maddesinin Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun olarak değişmesi gerektiğini savunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 78. maddede yer alan boşlukların giderilmesi için bir taslak hazırlanmıştır ve 2010 yılında Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan çalışmalar ile başlamıştır. 2014 yılında, hazırlanan taslak ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm Bakanlıklardan görüş alınmıştır ve taslağa son hali verilmiştir.”

Ramazan Saygılı, sözlerini, “Çalıştay Meclisimizdeki 3 siyasal partinin milletvekillerinin ve 3 komisyon başkanının trafik kanununun bir an önce değişmesi konusunda hem fikir oldukları görülmüştür. Yol güvenliğinin siyaset üstü bir konu olması nedeniyle 3 partiden vekillerimizi aynı noktada buluşturması ve hepsinin kanun değişikliğine destek sözü vermesi bakımından çok önemlidir. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen 3 partiden vekillerimize teşekkürü bir borç bilirim” diye tamamladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.