Turan: “1 Kasım İle Birlikte Yeni Anayasa İçin Bir Şans Daha Doğdu”

Turan: “1 Kasım İle Birlikte Yeni Anayasa İçin Bir Şans Daha Doğdu”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "1 Kasım ile birlikte yeni anayasa için bir şans daha doğdu. Seçimlerle birlikte güçlü bir toplumsal irade ortaya çıktı" dedi.Milletvekili Bülent Turan, y...

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "1 Kasım ile birlikte yeni anayasa için bir şans daha doğdu. Seçimlerle birlikte güçlü bir toplumsal irade ortaya çıktı" dedi.

Milletvekili Bülent Turan, yeni anayasaya tartışmalarını değerlendirdi. Turan, "Yeni anayasa, AK Parti olarak uzun zamandır dile getirdiğimiz, diğer siyasi partilerin de üzerinde hem fikir olduğu bir ihtiyaç. Yaklaşımlarda farklılık olsa da darbe dönemi anayasasının yerine yeni bir sivil anayasa yapılması konusunda siyasi partiler hemfikir. Biz sivil anayasa meselesini topluma dayatmaktan ziyade, bütün partilerin katkılarıyla ortaya çıkacak bir hazırlık olmasını önemsiyoruz. 2011’de meclisteki siyasi çoğunluğumuza rağmen Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na her partinin eşit sayıda milletvekili vermesi bizim yeni anayasa yapımında uzlaşmacı tavrımızı ortaya koyuyor. 1 Kasım ile birlikte yeni anayasa için bir şans daha doğdu. Seçimlerle birlikte güçlü bir toplumsal irade ortaya çıktı. Yüzde 50 oy alan bir parti olarak yeni anayasayı yeniden gündeme almak milletimizin bize yüklediği bir sorumluluk aynı zamanda. Başkanlık sistemi iddiamız da cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde beri dile getirdiği, yıllar önce Türkeş’in, Özal’ın, Demirel’in de gündeme getirdiği bir konu. Başkanlık sistemi en temelde yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrıldığı, bu erklerin bağımsız işlerlik kazandığı bir sistem. Güçler ayrılığını bizim istediğimiz kadar diğer siyasi partiler de istiyor. Karar mekanizmalarının hızlanması, yürütmede koalisyon ihtimalinin ortadan kalkması, bürokratik vesayetin kırılması, yasamanın ve yürütmenin güçlenmesi, denge ve kontrol mekanizmasının kurulması bizim başkanlık sisteminde gördüğümüz avantajlar” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.