Tüp Bebekte Başarının Sırrı: “kabul Günü”

Tüp Bebekte Başarının Sırrı: “kabul Günü”

Tüp bebek yönteminde teknolojik gelişmeler olumsuz sonuçların önüne geçmeyi başarıyor. Birkaç yıl önce tüm dünyada tüp bebek tedavisinde kullanılmaya başlayan bir yöntem olan ERA ile “rahmin kabul gün...

Tüp bebek yönteminde teknolojik gelişmeler olumsuz sonuçların önüne geçmeyi başarıyor. Birkaç yıl önce tüm dünyada tüp bebek tedavisinde kullanılmaya başlayan bir yöntem olan ERA ile “rahmin kabul günü” yani embriyoyu tutacağı gün saptanıyor. Bu yöntem özellikle birkaç kez iyi kaliteli embriyoların transferine rağmen gebelik oluşmamış kadınlara umut oluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Erbil Yağmur, “İyi kalitede embriyo üretilse bile rahme yanlış zamanda ulaşması gebelik şansını olumsuz etkiler” diyerek tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen çiftlere önemli bilgiler verdi.

Tüp bebek tedavisinde birkaç yıl içerisinde yoğun talep gören “rahmin hangi gün embriyoyu kabul edeceğinin belirlenme” yöntemi özellikle bazı hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer günü değiştirilerek çiftlerin gebelik başarısını arttırılabiliyor. Yöntem sayesinde rahmi uygun şekilde hazırladıktan sonra rahim dokusundan küçük bir parça alıp analiz ediliyor. Bu şekilde rahmin hangi gün embriyoyu tutmaya hazır olduğu öğreniliyor. Bu yöntem özellikle birkaç kez iyi kaliteli embriyoların transferine rağmen gebelik oluşmamış kadınlarda gebe kalma şansını arttırıyor.

Bu yöntemi yani ERA Testini Türkiye’de en çok hastaya uygulayan ve dünyada bu yöntem konusunda en tecrübeli uzmanlardan biri olan Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Erbil Yağmur “Kendi hasta grubumda bu testin önemli oranda yol gösterici olduğunu söyleyebilirim. Sadece bu teste borçlu olduğumuz pek çok gebeliğimiz oluştu” diyerek umut veren yöntemin detaylarını şöyle paylaşıyor: “Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının altında birçok farklı neden yer almaktadır. Sağlıklı bir gebeliğin oluşması için embriyonun kalitesi kadar embriyonun tutunacağı rahim içi zarının embriyoyu kabul etme özelliği de ayrı bir önem taşımaktadır. Ancak bununla birlikte, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı gözlenen çiftler üzerinde yapılan çalışmaların çoğunlukla embriyo genetiği ve embriyo kalitesi üzerine yoğunlaştığı gözlenmektedir”.

GİDEREK YAYGINLAŞAN YÖNTEME TALEP ARTIYOR

Bu yöntem ile daha embriyoları rahme transfer etmeden rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öngörüyor.

Test sonrası bulgular, özellikle bazı hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer günü değiştirilerek çiftlerin gebelik başarısının arttırılabildiğini gösteriyor. Bu durumda ayrıca, geçmişte elde edilen başarısız denemelerin nedeni konusuna da bilgi sahibi olmak mümkün olabiliyor.

YÖNTEM NASIL UYGULANIR?

ERA testinde tedavi görecek hastanın rahim içi zarından alınan doku genetik olarak analiz ediliyor ve testin uygulanması düşünülen hastalardan doğal adet döngüsü içerisinde veya hormon ile uyarılmış bir tedavi sürecinde belirli bir günde rahim dokusundan küçük bir parça alınıyor. Parça alınması ameliyathane ortamında ve hastanın konforu açısından hafif sakinleştirici ilaçlar verilerek işlem gerçekleştiriliyor.

Alınan parça ileri moleküler ve genetik tanı yöntemleriyle analiz ediliyor. Bu analiz sırasında embriyonun tutunmasında önemli görevler oynayan 200’ün üzerinde genin aktivitesi ölçülüyor. Yaklaşık 2 hafta içerisinde de ölçüm sonuçları değerlendirilerek örnek alınan hastanın rahim dokusunun embriyoyu kabul edebilme potansiyeli belirleniyor. Sonuçta dokunun embriyonun tutunmasına elverişli olup olmadığı tespit edilir. Embriyo transfer günü bu sonuçlara göre düzenleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.