Tüik, Ödemiş’te Tarımsal Yapının Röntgenini Çekiyor

Tüik, Ödemiş’te Tarımsal Yapının Röntgenini Çekiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir’deki tarımsal işletme ekonomik yapı araştırması kapsamında Ödemiş’teki tarımsal işletmelerle ilgili anketlerini sürdürüyor.Ödemiş’te Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)ve...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir’deki tarımsal işletme ekonomik yapı araştırması kapsamında Ödemiş’teki tarımsal işletmelerle ilgili anketlerini sürdürüyor.

Ödemiş’te Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)ve hayvan varlığı listelerinden belirlenen 224 adet örnekle araştırmalarını sürdüren TÜİK oluşan veriler ile bölgedeki ekonomik yapının ortaya çıkartılmasını ve girdi kalemlerinin ağırlığının tespitini hedefliyor. TÜİK’in çalışmalarına Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ev sahipliği yapıyor.

BEYDAĞ TAMAM, ÖDEMİŞ ARAŞTIRMASI SÜRÜYOR

TÜİK İzmir Bölge Tarım ve Çevre İstatistikleri Sorumlusu Basri Yalvaç’ın yönetiminde sürdürülen çalışmalar kapsamında Beydağ’daki tarımsal işletme ekonomik yapı araştırması tamamlanırken Ödemiş’te de aralık ayı sonuna kadar çalışmaların bitirilmesi bekleniyor.

Tarımsal işletme ekonomik yapı araştırması çerçevesinde Ödemiş’te 33 firma ve 191 aile işletmesinin örnek olarak belirlendiğini aktaran Basri Yalvaç, “Burada amacımız Avrupa Birliği müzakerelerinde eksik olan karşılaştırmalı verileri oluşturmak. Ödemiş’te de ortalama her köyden 1-2 örnek ile 23 sayfalık formları üreticilerin beyanları doğrultusunda dolduruyoruz. Bu örnekleri de ÇKS kayıtları ve hayvan varlığı listelerinden oluşturduk.

“İZMİR GENELİNDE BİN 792 ÖRNEK”

1 Ekim 2014-30 Eylül 2015 tarihleri arasındaki arazi varlığı, hayvan varlığı, bitkisel üretim ve tüm bunların maliyetlerini ele alan bu araştırma ile İzmir’de toplam bin 792 örnek üzerinden ekonomik yapıyı ortaya çıkaracağız.

Bu yapıda girdi kalemlerinin ağırlığını da belirlemiş olacağız. Ödemiş’te 224 örnek, Tire’de 110 örnek, Kiraz’da 14 örnek, Bayındır’da 87 örnek, Beydağ’da 27 örnek üzerinden araştırmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Beydağ’ı tamamladık, Ödemiş’te de 50 örnek ile görüşmelerimizi bitirince araştırmayı tamamlamış olacağız. Aralık ayı sonuna kadar çalışmayı tamamlamak istiyoruz. AB ile karşılaştırmalı veri eksikliği giderilecek” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.