Tüik Ekim Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Tüik Ekim Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 Ekim ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,55 artış, bir ö...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 Ekim ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,58 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,76’lık bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 6,33 oranında artış meydana geldi. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden biri olan mevsimlik ürünlerin hariç tutulduğu A grubunda aylık değişim yüzde 0,76 ve yıllık değişim ise yüzde 7,92 oldu. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 11,43’lük oran ile giyim ve ayakkabı ürünler grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. TRB2 bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 1,93‘lük oranla mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri grubunda gerçekleşti.

“VAN’DA EKİM AYININ ZAM ŞAMPİYONU ERKEK BOTU OLDU”

Van’ın ekim ayı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde erkek kazağı yüzde 38,26 ve kadın botu yüzde 34,49 ile fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dahil olduğu TRB2 bölgesinde ise erkek botu yüzde 20,57 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 16,72 oranındaki artışla domates takip etti. Limon ise yüzde 24,38’lik bir oranda değer kaybederek ekim ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,20‘lik bir düşüş gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 5,74 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,83 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,37 düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,23 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,70 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 1,07’lik oranla dayanıklı tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 13,67’lik oranla yine dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.