Tokat’ta Organ Bağışında Artış

Tokat’ta Organ Bağışında Artış

Tokat Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Cengiz Yakıt, 2010 yılında faaliyete geçen Organ Doku Nakli Koordinatörlüğü’nün yoğun çalışmaları ile Tokat’ta organ bağışı sayısında artış yaşandığını söyledi.To...

Tokat Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Cengiz Yakıt, 2010 yılında faaliyete geçen Organ Doku Nakli Koordinatörlüğü’nün yoğun çalışmaları ile Tokat’ta organ bağışı sayısında artış yaşandığını söyledi.

Tokat Devlet Hastanesi’nde organ bağış haftası dolayısı ile açılan stantta vatandaşlar organ bağışında bulundu. Tokat Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Cengiz Yakıt, Türkiye’de 28 bin 267 kişinin hayatlarını devam ettirebilmek için organ nakline ihtiyaç duymakta olduğunu söyledi. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların uygun ve yeterli verici olmaması nedeni ile kısa süre içinde hayatını kaybettiğini ifade eden Yakıt, yine şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastaların sonucunda oluşan böbrek yetmezliği ile her geçen gün organ bağışı bekleyenlerin sayısını arttığını kaydetti. Tokat Devlet Hastanesi’nde 2010 yılı içerisinde faaliyet geçen organ doku nakli koordinatörlüğünün yoğun çalışmaları ile organ bağışı sayılarında, beyin ölümü tespit ve çıkarılan organ sayılarında ciddi artışlar görüldüğünü ifade eden Yakıt, “Türkiye genelinde yapılan toplam organ bağışı 150 bin 912’dir. Tokat organ bağışı alan 81 il içinde 2010 bağışla 18. sırada yer almaktadır. Hastanemiz Türkiye genelinde organ bağışı alan 1258 kurum içerisinde 1400 adet organ bağışı ile 15. sırada yer almaktadır. Koordinatörlüğümüzün faaliyetlerine başladığı 2010 yılından itibaren tespit edilen beyin ölümü sayısı 28, bildirilen donör sayısı 10, çıkarılan organ sayısı 9’a ulaşmıştır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.