Teski’den Yeni Çalışma

Teski’den Yeni Çalışma

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) Süleymanpaşa ilçe merkezinde yeni yağmur suyu hattı çalışması başlattı.Çalışmalarına hız kesmeden devam eden TESKİ, tonoz yapılarındaki atık...

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) Süleymanpaşa ilçe merkezinde yeni yağmur suyu hattı çalışması başlattı.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden TESKİ, tonoz yapılarındaki atık ve yağmur sularının bitirilmesi ve çökmeleri önlemek amacıyla çalışma başlattı. Bu kapsamda TESKİ Genel Müdürlüğü ve İller Bankası Bölge Müdürlüğünün müşterek çalışmaları sonucunda; Revize Yağmur Suyu İnşaat Projesi vize ettirildi. Vize edilen projede Peştemalcı Caddesi yerine Hükümet Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve Atatürk Bulvarı üzerinden Ø bin 400 mm çapında 228 metre ve Ø bin mm çapında 622 metre uzunluğunda olmak üzere toplam 850 metre betonarme borular ile denize deşarjını sağlayacak proje ortaya çıkarıldı.

PROJENİN SÜLEYMANPAŞA HALKI İÇİN ÖNEMİ

TESKİ’den yapılan açıklamada, Süleymanpaşa ilçesinin altında bulunan tarihi dönemlerde tonoz şeklinde yapılmış kaçış tünellerinin günümüze kadar büyük altyapı çalışmaları yapılmadığından yağışlı dönemlerde yağmur suyu ve kanalizasyon şebeke hatları gibi kullanıldığı, günümüze kadar amacı dışında kullanılmış tarihi yapıların artık yapı ömrünü tamamlayıp atık su ve yağmur sularını taşıyamayacak duruma geldiği belirtildi.

Projenin önemine dikkat çekilen açıklamada, "Ne zaman ve nerede çökeceği belli olmayan bu tüneller Süleymanpaşa halkı için çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Yakın zamanda Ertuğrul Mahallesi, Namık Kemal Ortaokulu önünde bu nedenlerden dolayı göçük meydana gelmiştir. Tonoz yapılarındaki atık ve yağmur sularının bitirilmesi ve çökmeleri önlemek için TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından revize edilen yağmursuyu inşaat projesi Tekirdağ halkı için çok büyük önem teşkil ettiğinden çalışmalar tüm hızıyla Atatürk Bulvarında devam etmektedir. Ayrıca, yağmur suyu inşaat projemize ilave olarak Ø 800 mm çapında 100 metre uzunluğunda kanalizasyon ana kollektör hattı bağlantı çalışmaları da eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Çalışmalarımız Hükümet Caddesi ile Muratlı Caddesi birleşiminde tamamlanacaktır" denildi.

Öte yandan Süleymanpaşa ilçesinde TESKİ Genel Müdürlüğü ve İller Bankası Bölge Müdürlüğü müşterek kontrollüğünde devam etmekte olan Tekirdağ Merkez 1.Kısım Kanalizasyon ve Yağmursuyu İnşaatı yapım işi kapsamında, Peştamalcı Caddesi üzerinden başlayıp Muratlı Caddesine kadar olan kısımda yapılması planlanan Ø bin mm’lik yağmur suyu şebeke hattının, bu cadde üzerindeki düzensiz ve yoğun altyapılardan dolayı yapımına imkan olmadığı tespit edildiği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.