Tes-iş Adapazarı Anadolu Lisesi’ne Afrika’dan Ziyaret

Tes-iş Adapazarı Anadolu Lisesi’ne Afrika’dan Ziyaret

Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi öğrencileri Toplumsal Hizmet Kulübü organizasyonu ile “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında Afrika’dan Sudan’lı bir yetim muhafaza ediyor.Her Sınıfın B...

Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi öğrencileri Toplumsal Hizmet Kulübü organizasyonu ile “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında Afrika’dan Sudan’lı bir yetim muhafaza ediyor.

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi Okul Koordinatörü Melek Çelik , “Milli Eğitim Bakanlığı ile Uluslararası İnsani Yardım Vakfı (İHH) ortaklığında ’Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi Toplumsal Hizmet Kulübü organizasyonu henüz 10 yaşında Sudanlı Muhammed’e kardeşimiz olarak hamilik yapıyoruz. Geleceğin iyiliksever Türkiye’si için bir fırsat olan yetim kardeş çalışmalarına emeği geçen destek olan herkese teşekkür ederiz. Yetimlerle ilgili yapılan tüm çalışmaların çok bereketli olduğunu , yetim çalışmalarının hem dini inancımız açısından hem de sosyal sorumluluk bakımından çok önemli bir alan olduğunu düşünüyorum. “Sadece Sudan’lı Muhammed değil bunun yanında son iki yılda 17 farklı ülkeden 23 yetim kardeşimizi daha birer yıllığına muhafaza ettik ve bir kısmına devam ediyoruz" dedi.

Proje hakkında da bilgi veren Çelik, "Öncelikle her sınıf ya da okul en az bir yıl, bir veya birden fazla yetimi desteklemeye karar verdikten sonra Yetim Sponsorluk Başvuru Formu dolduruyor veya İHH Sakarya temsilciliğinden Yetim Koordinatörlüğü ile irtibata geçiyor. Sonra destekleyecekleri yetimin ülkesini İHH’ nın Yetim Sponsorluk Destek Sistemi kapsamındaki Türkiye dahil 54 ülke ve bölgeden birini seçerek kendileri belirleyebiliyor. Öğrenciler her ay 100 TL toplayarak projenin okul koordinatörü aracılığı ile İHH’ nın posta çeki hesabından, banka hesap numaralarından veya vakıf merkezine gelerek elden makbuz karşılığı bağışta bulunuyor . Sponsorluk başlatıldıktan sonra okul ya da sınıf ile eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta ve e-posta yoluyla okula gönderiliyor. Ayrıca öğrenciler isterlerse yetim kardeşlerine mektup yazabiliyor ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabiliyorlar. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.