Tematik Programlarla Antalya İçin Eksik Noktalar Tamamlanacak

Tematik Programlarla Antalya İçin Eksik Noktalar Tamamlanacak

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, basın mensupları ile bir araya geldi. Özen, Antalya’da tematik programlarla eksik noktaların tamamlanacağını belirtti.Gö...

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, basın mensupları ile bir araya geldi. Özen, Antalya’da tematik programlarla eksik noktaların tamamlanacağını belirtti.

Göreve geçen hafta başladığını ifade eden BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Antalya’nın gelişmiş bir şehir olduğunu ve yapılacak tematik programlarla eksik noktaların tamamlanacağını ifade etti. Özen, "Göreve başladığımda Isparta’da bir toplantı verdik. Sonra da buraya geldik. 10 yılı aşkı bir süre Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda çeşitli görevlerde yer aldım. Bir süre Avrupa Projesi, bir süre de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Fonu’nda çalıştım. Gördüğünüz gibi backraundum tamamıyla kalkınma üzerine. Bu işin hem planlayıcısı hem de yürütücüsü olarak birçok projede yer aldım. Dolayısıyla bu bilgi birikimi ve deneyimimle şimdide BAKA’da bulunmaktayım. Çok güzel bir kadromuz var. Geçiş sürecimiz zor olmayacak. Çok çabuk adapte olduk" dedi.

"ANTALYA BÖLGENİN EN KALKINMIŞ İLİ"

Antalya’nın çok gelişmiş bir şehir olduğunu kaydeden Özen, "Bölgenin en kalkınmış ili. Hatta Ege ve iç Anadolu’nun bir kısmını kapsayan geniş bir coğrafyanın en gelişmiş ili. Dolayısıyla burada Isparta ve Burdur’a göre farkı var pozitif yönde. Fakat göç alması dolayısıyla çeşitli sorunları olmakta. Yine de kalkınma ajansının hizmetlerine ihtiyacı olan bir il Antalya. Antalya’yı bu konuda ayrı tutmamız söz konusu değil. Biz de ajans olarak gerekli olan bütün desteği vermeye çalışacağız. Bunu da yaparken yerel olarak neler yapabiliriz bunu bilmemiz lazım. Oturduğumuz yerden de sorunları tespit etmemiz söz konusu değildir. Antalyalıya da sormamız lazım. İlgili kesimlere, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) çalışıp problemlerimiz teşhis edip ona göre tedavi etmemiz lazım. Yakın zamanda Isparta ve Burdur’da yapacağımız gibi Antalya’da da tematik toplantılar yapacağız. Tematikten kastımız burada öne çıkan turizm olabilir, ekonomi, kültür olabilir. Dolayısıyla Antalyalının tespit ettiği ve geliştirmek istediği sektörler hangisi onu belirlemek istiyoruz" diye konuştu.

TEMATİK TOPLANTILAR YAPILACAK

Tematik toplantılar yapacaklarını dile getiren BAKA Genel Sekreteri Mehmet Özen, şunları ifade etti:

"BAKA’nın kendi alanıyla değil STK’larla aksiyon ve eylem planlarıyla çalışmalar başlatacağız. 17 milyonluk bir paketimiz var onun üzerinde çalışıyoruz. Tematik bazı projelerle nokta atışlar yaparak il için olan eksiklikleri tamamlayacağız. Bu projeler biraz zaman alacaktır ama çalışmalarımızı yapacağız. Fakat zaman içerisinde göreceksiniz çalışmalarımız olumlu olacak. Antalyalı yapacağımız çalışmaları ne kadar sahiplenirse çalışmalarımızı o kadar başarılı oluruz. Biz bunları tek başımıza yapmayacağız STK’ların desteğini alarak onlara da rol biçerek biz bu işleri yapmayı amaçlıyoruz. Antalya bizim için çok önemli. Antalya gelişmiş bir yer olması da buraya daha az önem vereceğiz anlamına gelmiyor. Metropol şehirlerin sıkıntılarını biliyoruz. İstanbul Türkiye’nin en büyük şehri ama en sorunlu şehir de.Bir şehrin büyük olması o şehrin sorunları olduğu anlamına gelmez. Aynı sorunların Antalya’da da olduğunu düşünüyorum."

PİLOT PROJELERE DESTEK

Pilot projelere destek verdiklerini söyleyen Özen, "Pilot projelerden kastım mesela örnek vereyim burada göç ile ilgili problem varsa ve bu sosyal tansiyon oluşturuyorsa eğer, biz mali bakımdan ne gibi destek sağlayabiliriz, diğer kamu kurum ve kuruluşlar bu projenin hangi ayağını oluşturabilir, bunu nasıl başarabiliriz? Pilot projelerden kastım hibe programlarından daha uzun süreli stratejiye dayanan belli bir hedefe odaklanmış projeler. Çünkü hibe projeleri bazen sahiplenme konusunda daha doğrusu sürdürülebilirlik konusunda eksik olabiliyor. Bir projeyi destekliyorsunuz proje bitiminden sonra projenin devam etmediğini görüyorsunuz. Projenin süresi yaklaşık 12 ay olarak belirleniyor. 6 ay bunun hazırlık aşaması, hibeye sunulması var. Toplamda bir sene sürüyor. Bir sene sonra izlememeye başlıyorsunuz. Bakıyorsunuz ki hibe alınan proje devam etmiyor. Dolayısıyla kaynaklar bazen yerini bulmuyor" dedi.

Hibe programlarına karşı olduğu anlamının çıkarılmamasını isteyen Özen, kaliteli programları destekleyeceklerini, kaliteyi üstte tutacaklarını ve bu programın sürdürülebilirliğine önem vereceklerini söyledi. Hibe programlarının dışında ajans olarak belli bazı pilot çalışmaları başlatmaları gerektiğini de vurgulayan Özen, "Tabi bunları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapmam lazım. Turizm açısından çok önemli bir alanın restorasyona ihtiyacı varsa, bunu sadece hibe programları ile değil hep birlikte bir turizm eylemiyle ortaya koyup sadece restore edip onu kaderine bırakmak değil de onu sürdürebilir kılıp gelir getiren turizmi arttıran bir hale getirmemiz lazım. Bunlar uzun vadeli planlar. Bu işin içinde tabi ki Turizm İl Müdürlüğü olacak, Valilik olacak, Otelciler Derneği ve STK’lar olacak. Kimi alt yapısını kimi promosyonunu uluslararası arenada yapacak, biz bu işi mali olarak destekleyeceğiz. Orta veya uzun vadeli bir planla bunu gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

ÜÇ ALANDA HİBE PROGRAMI

Mali destek programında Start-uplara (başlangıç projesi) fazla destek veremeyeceklerini çünkü kendisi göreve gelmeden mali destek programlarının hazırlandığını dile getiren BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, "Start-up konusunda benden daha iyisini bulamazsınız herhalde. Çünkü uzun yıllar girişimcilik alanında çalıştım. Fakat ben gelmeden önce mali destek programına karar verilmiş, imza aşamasındaydı. Üç ayaktan oluşuyor. Yenilikçi teknolojiler, turizmin çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerji. Üç alanda hibe programımız başlayacak. Start-uplara mali destek veremeyebiliriz. Start-upları yaşatmadan ekonomik destek sağlamayabiliriz. Bizim yeni yeni girişimcilere, iş alanlarına ihtiyacımız var, onunla ilgili öz planlar oluşturacağız. Burdur, Isparta’nın ve Antalya’nın buna ihtiyacı var, eş güdümlü bir program başlatabiliriz bu konuda" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.