Tema’dan “toprak Ve İklim” Etkinliği

Tema’dan “toprak Ve İklim” Etkinliği

Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla TEMA Vakfı “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekmek için tüm Türkiye’de gönüllülerinin katılımıyla etkinlikler düzenledi.TEMA Vakfı aynı zamanda top...

Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla TEMA Vakfı “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekmek için tüm Türkiye’de gönüllülerinin katılımıyla etkinlikler düzenledi.

TEMA Vakfı aynı zamanda toprak hedeflerinin Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiş olmasını kutladı. Etkinlik kapsamında Tema Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, Belediye Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Aydan yaptığı açıklamada “Her bireyi hem toprağın korunması hem de iklim değişikliklerine neden olan kömür ve diğer fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin engellenmesi için yerel ve ulusal yönetimlerden taleplerde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

İklim ile toprağın birbiri ile çok yakından ilgili doğal varlıklar olduğunun altını çizen TEMA Vakfı Zonguldak Şubesi Başkanı Berran Aydan, “İnsan faaliyetlerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan sera gazları, iklim değişikliğinin temel nedenidir. Ormanların yok edilmesi, tarım topraklarının amaç dışı ve yanlış kullanımı sera gazlarını artırıp iklim değişikliğine katkı sağlamaktadır. Geri etki olarak ise iklim değişikliği hızlandırılmış erozyona ve toprak bozumuna neden olmaktadır. Bu olumsuz etkileşim, toprak, gıda ve orman varlıklarımızı doğrudan tehdit ediyor. Her bireyi, hem toprağın korunması hem de iklim değişikliğine neden olan kömür ve diğer fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin engellenmesi için yerel ve ulusal yönetimlerden taleplerde bulunmaya çağırıyoruz. TEMA Vakfı’nın toprak gündemi son dönemde Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edildi. Birleşmiş Milletler ‘in Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12’inci Taraflar Konferansı Ekim ayında Ankara’da yapıldı. Konferansa tüm dünyadan gelen sivil toplum örgütlerinin odak noktası TEMA Vakfı’ydı. Konferans sonunda geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında kabul edilen tüm dünyada arazi bozunumu sıfırlanması hedefi Taraflar Konferansı tarafından kabul edildi. Böylece TEMA’nın yaklaşık 25 yıldır mücadelesini verdiği toprak hedefleri Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiş oldu. TEMA Vakfı, tüm Türkiye’de gönüllüleriyle birlikte bir hafta boyunca Toprağa Saygı Yürüyüşleri, tanıtım ve bilgilendirme stantları ve eğitim etkinlikleri düzenleyerek toprağın korunması ve iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için harekete geçme çağrısı yapacak. TEMA Vakfı’nın önerileri Erozyonla mücadele için TEMA Vakfı, topraktaki karbonu korumak ve toprağın karbon tutma kapasitesini artırmak için erozyonla mücadele için şunları öneriyor: Toprağa örtücü bitkiler ekilmesi, Damla sulama benzeri uygulamalara öncelik verilmesi, Toprak sürümünün en aza indirilmesi, çok çeşitli ürün ekilmesi, mono-kültür tarım yapılmaması, Atmosfere en büyük sera gazını salan alan olan sentetik gübre ve tarım kimyasalları yerine organik gübre kullanılması ve kompost üretilmesi, Mera ve ormanların korunması, Anız yakılmaması ve toprak üzerindeki ölü bitkilerin toprağa dönmesine izin verilmesi, böylece, bitkilerin depoladığı karbonun toprağa dönerek hem toprağı örtmesinin sağlanması hem de karbonun atmosfere dönmesinin engellenmesi, Bilinçsiz şehirleşmenin önüne geçilmesi. Toprağın asfalt veya betonla mühürlenmesine engel olunması gerekmektedir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.