Tdv Kagem’in Yeni Faaliyet Dönemi Başlıyor

Tdv Kagem’in Yeni Faaliyet Dönemi Başlıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’nin (KAGEM) 2015-2016 faaliyet dönemi, 7 Kasım 2015 tarihinde Prof. Dr. Kemal Sayar’ın vereceği “Merhamet Dünyamızı Nasıl Aydınlatabilir?” kon...

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’nin (KAGEM) 2015-2016 faaliyet dönemi, 7 Kasım 2015 tarihinde Prof. Dr. Kemal Sayar’ın vereceği “Merhamet Dünyamızı Nasıl Aydınlatabilir?” konferansıyla başlayacak.

Toplumun temeli olan aile, kadın ve geleceğin teminatı gençlere yönelik yaptığı çalışmalarla ön plana çıkan KAGEM, yeni faaliyet döneminde hadis, Kur’an’a giriş, İslam tarihi, güncel fıkhi meseleler alanlarında temel İslami ilimler seminer dizileri; inanç, düşünce, ahlak ve edebiyat alanlarında düzenlenecek öğle arası seminerleri, okuma-tartışma grupları, kitap okuma grupları, dil ve sanat seminerleri düzenleyecek. KAGEM’in yeni faaliyet dönemi çalışmaları hakkında bilgi veren TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, 1996 yılında kurulan TDV KAGEM’in 2011 yılında yeniden yapılandırılarak ilgi ve sorumluluk alanlarının genişlediğini belirtti. KAGEM’in gerçekleştirdiği projelerle genel ve özel gruplara din, düşünce, kültür, edebiyat ve sanat hayatımıza katkı sunmak üzere besleyici, kuşatıcı ve geliştirici çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Bilgin, “Toplumu ayrıştıran her türden kategorik yönelim ve eğilimlerin uzağında duran KAGEM, toplumsal sorunların tespit ve çözümüne yönelik etkili, kalıcı ve sürekli projeler üretmek için alanında yetkin akademisyen, entelektüel ve uzmanların katkılarıyla çalışma alanlarındaki bilgi birikimini geçmişle gelecek arasında sağlam köprüler kurarak gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor” dedi.

TEMEL İSLAM İLİMLERİ PROGRAMI

KAGEM Akademi ile İslam ilimlerini ana kaynaklarından hareketle muhataplarına bütüncül bir bakış açısıyla sunmayı amaçlayan İslam İlimleri Programı seminerlerinin verileceğini vurgulayan Bilgin, şöyle devam etti:

“KAGEM’de hadis dersleri ile Peygamber Efendimizin söz ve davranışlarının doğru anlaşılıp algılanmasına ve yine düzgün bir şekilde nakledilmesine ilişkin temel hususlar ele alınıyor. Kur’an’a giriş programı ile de 6 hafta olarak planlanan programda, Kur’an’ı tanımak için başlangıç yapılıyor. İslam tarihi, güncel fıkhi meseleler, İslam inanç esasları, İslam mezhepleri tarihi, Kur’an ilimleri ile KAGEM’de her gün öğle saatlerinde, talep eden herkesin katılabileceği inanç, düşünce, ahlak ve edebiyat alanlarında düzenlenen öğle arası seminerleri uzmanları tarafından verilecek. ’İz Bırakan Kadınlar’ Konferans dizisiyle tarihte rol model olarak öne çıkan hanımefendilerin izleri takip edilecek.”

KİTAP OKUMA GRUPLARI

Özellikle akademik araştırma sürecindeki katılımcıları desteklemek üzere her gün okuma-tartışma grupları oluşturulduğunu belirten Bilgin, belirlenen konular çerçevesinde yoğun okumaları gerektiren grupların, katılımcıların sözlü ve yazılı analitik düşünme yetisini geliştirebilmelerine İngilizce metin okumaları, mesnevi okumaları, belirli bir alanda çeşitli klasik eserlerin takip edildiği “Kitap Okuma Grupları”, bir masa etrafında küçük ve özel bir grupla katılımcıların interaktif katkılarına açık bir düzlemde gerçekleştirileceğini vurguladı. Bilgin, KAGEM’de yıllardır devam eden Kur’an-ı Kerim, Arapça, Osmanlı Türkçesi ve Farsça derslerinin yine deneyimli hocalar rehberliğinde ve KAGEM’in donanımlı salonlarında önümüzdeki dönemde de devam edeceğini kaydetti.

TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Mazhar Bilgin, KAGEM’in 2015-2016 faaliyet döneminin açılışının Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla 7 Kasım 2015 Cumartesi günü saat 14.00’te TDV Kocatepe Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Kemal Sayar’ın vereceği konferansla yapılacağını söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.