Tartışılan 46 Bin Tonluk Dev Gemi İçin Söküm Çalışmaları Başladı

Tartışılan 46 Bin Tonluk Dev Gemi İçin Söküm Çalışmaları Başladı

Angola’dan geri dönüşüme kazandırılmak üzere İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddia edilen 46 bin tonluk dev Kuito adlı gemi, ÖGE limanına yanaştırıldı.Angola’dan İzmir’...

Angola’dan geri dönüşüme kazandırılmak üzere İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddia edilen 46 bin tonluk dev Kuito adlı gemi, ÖGE limanına yanaştırıldı.

Angola’dan İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddiasıyla günlerdir çevrecilerin tepkisine neden olan Kuito adlı gemi için söküm hazırlıkları başlatıldı. Aliağa ilçesinde, Aliağa Liman Başkanlığı tarafından günlerdir Tavşan Adası güneyinde bekletilen geminin tüm açık ve kapalı mahallerinde gerekli ölçüm ve kontroller yapıldı. Tartışılan gemi için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yetkilendirilen denetim heyeti de incelemelerde bulundu. Uzun süre yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda, radyasyon ölçümlerinde değerlerin sınır değerler altında bulunduğu bildirildi. Gemide yapılan incelemede, gemi kargo tanklarının temizlemiş olduğu, petrol türevi içermediği, tankların ve boru devrelerinin sıcak çalışmaya uygun olduğu tespit edildi.

İncelemelerin ardından gemi ÖGE limanına yanaştırılarak karaya vuruldu. Söküm için gerekli hazırlıklar da başlatıldı. 46 bin ton çelik ağırlığındaki dev geminin birkaç gün içerisinde söküm çalışmalarına başlanacağı öğrenilirken, Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Atık Yönetim Sorumlusu Ersin Çeviker, ekipler tarafından büyük bir hassasiyetle gerekli ölçümlerin yapıldığını söyledi. Yurt dışında hazırlanan raporların doğruluğunun kanıtlandığını ifade eden Çeviker, "Büyük bir hassasiyetle yapılan inceleme ve ölçüm sonuçları, daha önce yurt dışında hazırlanan raporların doğruluğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. İddialar üzerine burada yapılan incelemede ise son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan haber ve yorumların gerçek dışı olduğunu ve hiçbir bilimsel veriye dayanmadığını gözler önüne sermektedir. Özellikle bazı STK’ların kamuoyunu yanıltıcı, paniğe sevk edici açıklamalar yaparken ellerindeki belge ve bilgileri güncellemesi gerekliliği bir kez daha anlaşılmıştır. Bu tip kuruluşların ekonomik savaş içinde olduğumuz ülkelere hizmet ettiklerini bilmelidirler" dedi.

Çeviker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"46 bin ton çelik ağırlığında olan gemi, bugüne kadar tesislerimize gelen en büyük tonajlı gemi özelliğini taşımaktadır. Geminin sökümü süresince çalışmaları, ülkemiz çevre ve iş sağlığı uygulamaları ile gemi geri dönüşüm faaliyetlerinde lider ülke konumundadır. Çevre ve iş sağlığı için risk teşkil eden gemilerin tesislere kabul edilmemesi konusunda hassasiyet göstermektedir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.