Tapdk’ın ‘yılbaşı Sepeti’ Kararını Edirneliler Yorumladı

Tapdk’ın ‘yılbaşı Sepeti’ Kararını Edirneliler Yorumladı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kararına göre, yılbaşı sepetinde tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satılamayacağının duyurulmasının ardından Edirne’de karara vatandaşlardan destek...

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kararına göre, yılbaşı sepetinde tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satılamayacağının duyurulmasının ardından Edirne’de karara vatandaşlardan destek gelirken, bazı vatandaşlar ise kararın insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

Resmi Gazete’de yayımlanan haberde, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kararına göre, yılbaşı sepetinde tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satılamayacağı duyuruldu. TAPDK’ın aldığı kararda, "Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu; Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 19’uncu ve 20’nci maddeleri çerçevesinde, kurumumuzdan alınmış perakende tütün mamulü ve/veya alkollü içki satış belgesine haiz perakende satış yerlerinde satışa sunulan yılbaşı sepetlerinin içerisinde tütün mamullerinin ve alkollü içkilerin yer almamasını, bu kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasını, karar altına almıştır" ifadeleri kullanıldı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yılbaşı paketlerinde düzenlemeye giderek tütün mamullerinin ve alkollü içecek satışının önüne geçmek için aldığı kararı vatandaşlar olumlu karşılarken, bazı vatandaşlar ise kararın özel hayata ve insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

Yılbaşı öncesi hazırlanan özel paketlerin içki ve tütün mamullerinin kullanımına teşvik ettiğini savunan bazı vatandaşlar, "Gençlerimizin tütün ve alkol kullanım yaşları çok düştü. 18 yaşından küçüklerin satışına yasak olmasına rağmen kontrol noktasında zaten sıkıntı yaşanıyor. Alınan karar olumlu bir hareket. Neticesinde tütün, alkol zararlı maddeler. Yılbaşı paketleri özendirici oluyor. Toplu halde satıldığı için daha uygun fiyata satılıyor. İnsanlar da daha çok almak istiyor. Satılmaması yaptırım olarak uygun olmuş" dedi.

Alınan kararın özel hayata ve insan haklarına aykırı olduğunu savunan vatandaşlar ise, "Alınan karar özel hayata müdahale gibi gözüküyor. Her ne kadar tütün ve alkollü ürünlerinin satışı bu şekilde engellese de tüketime etkisi olacağını zannetmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.