Symes: "Türkiye Dijital Dönüşümü Kaçırmamalı"

Symes: "Türkiye Dijital Dönüşümü Kaçırmamalı"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, sanayide önümüzdeki dönemde dijital değişimle birlikte konuşan makinaların olacağını ve büyük dataların analiz edilerek t...

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, sanayide önümüzdeki dönemde dijital değişimle birlikte konuşan makinaların olacağını ve büyük dataların analiz edilerek tüm üretim süreçlerinin yeniden dizayn edileceğini belirtti. Symes, Türkiye’nin bu dönüşümü kaçırmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin düzenlediği, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında Sheraton Adana’da, moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Vahap Munyar’ın yaptığı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ve Symes’in konuşmacı olarak katıldığı “STK’larda inovasyon” konulu panel düzenlendi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2015 yılında Türkiye’nin inovasyon endeksinde 141 ülke arasında 58. olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, gayrisafi milli hasıladan ayrılan payın yüzde 1’e ulaştığını ve 2023 hedeflerinde amacın bu rakamı yüzde 3’e ulaştırabilmek olduğunu ifade etti.

TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretecek bir ‘babayiğit’ aradığını ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın babayiğit olarak nitelendirdiği girişimcilerin cesur olarak yetmeyecek. Bizim babayiğitle beraber aynı zamanda bir inovatöre ihtiyacımız var” dedi.

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ise yaptıkları eğitim çalışmalarına değindi. Gençler için yaptıkları atılımları anlatan Symes, kurdukları gençlik platformunda çalıştaylar yaptıklarını aktardı. Sanayideki 4.0 dijital dönüşümünden bahseden Symes, bu konu üzerine yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi. Sanayi 4.0 hakkında bilgi aktaran Symes, şöyle konuştu: “Değişen, gelişen dijital dönüşümü sanayideki tüm üretim safhalarının içine alarak, çok daha verimli, katma değer yaratan, üretken bir üretim sistemi oluşturup çok daha hızlı ürün ve üretim değişikliği yapabilmek. Aslında önümüzdeki dönem büyük datayı kullanarak tüm sanayi şirketlerimizin müşterilerinin ihtiyacı olan çok daha kişiselleştirilmiş ürünlere yönelen bir dönemdeyiz. Sanayide önümüzdeki dönemde dijital değişimle birlikte birbiriyle konuşan makinaların olduğu ve büyük datanın analiz edilerek tüm üretim süreçlerin yeniden dizayn edilebileceği bir sürece giriyoruz. Türkiye’nin bu dönüşümü 4.0’ı kaçırmaması gerekiyor. Bu konuyla ilgili yol haritası var önümüzde. 2015-2016 döneminde TÜSİAD bayrağı taşımaya hazır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.