Suriyeli bebeğin kalbinin yarısı çalışmıyor

Suriyeli bebeğin kalbinin yarısı çalışmıyor

Gaziantep'te 30 gün önce dünyaya gelen Suriyeli Kasem bebek, kalbinde büyük bir delik bulunması nedeniyle kalbinin tek odasını kullanabiliyor.

Gaziantep'te 30 gün önce dünyaya gelen Suriyeli Kasem bebek, kalbinde büyük bir delik bulunması nedeniyle kalbinin tek odasını kullanabiliyor. Suriyeli bebeğe, 3 saat süren ameliyatla suni damar dikildi.

Gaziantep Sevgi Hastanesi'nde tedavi gören 30 günlük Suriye Uyruklu Kasem bebeğin kalbinde büyük bir delik tespit edildi. Kalbin tek odalı olarak çalıştığı belirlenen bebek, hayatını devam ettirebilmesi için acilen ameliyata alındı. Yaklaşık 3 saat süren başarılı bir operasyon kalpten akciğere giden yapay bir damar dikildi. İsmi konulmayan ve soyadı Kasem olan bebeğin sağlık fonksiyonlarının normale dönmeye başladığı belirtildi.

Tek odalı kalple yaşama devam edeceği belirtilen bebeğin 6 ay sonra ikinci ameliyatı, 2 ile 4 yaş arasında ise üçüncü ameliyatı yapılacağı açıklanırken, yapılacak ameliyatların da başarıyla tamamlanması ile bebeğin sağlığının tamamen normale döneceği kaydedildi.

Bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi veren Çocuk Kalp damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kürklüoğlu, "Bebeğin kalbinde büyük bir delik var. Kalbi tek odacık gibi çalışıyor. Akciğere giden damarı kapalıydı. Ameliyat ile yapay damar diktik. İlk etapta hayatta kalması sağlandı. 6 ay sonra ikinci, 2 ile 4 yaşları arasında üçüncü ameliyatını olacak. Kalbi tek odacık olarak, çalışmaya devam edecek. Bu şekilde olan hastalar, yaşamına normal bir şekilde devam edebiliyor" dedi.

Benzer hastalıklara karşı ailelere ümitsiz olmaması konusunda çağrıda da bulunan Kürklüoğlu, "Yapılan bu ameliyatlardan sonra bebeğin herhangi bir bedensel özrü olmayacak. Sadece kalbinde ameliyat izleri olabilir. Bu çocuklar da diğerleri gibi yaşıyor. Bu tür durumlarda çözümünün olduğunun bilinmesi önemlidir. Özellikle anne karnında teşhis edilen bazı hastalıklarda aileler ümitsizliğe kapılmamalıdır. Uzman merkezlerde tedavisine bakmak lazım. Kalp hastalıklarının zor bir hastalık olduğunu görüp, hastanın yaşamayacağını düşünebiliyorlar. Bu hastalar iyi bir tedavi ile yaşayabiliyor" diye konuştu. Kürklüoğlu, çocuk kalp hastalıklarında bölgede bulunan tek uzman merkezinin Sevgi Hastanesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Kasem bebeğin kısa bir süre sonra taburcu edilmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.