Sü Turizm Fakültesi’nden Engelliler Ve Turizm Söyleşisi

Sü Turizm Fakültesi’nden Engelliler Ve Turizm Söyleşisi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mete Sezgin’in yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi üyeleri, Se...

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mete Sezgin’in yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi üyeleri, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleriyle buluştu.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan SÜ Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mete Sezgin, “Türkiye’deki engelli nüfusun yaklaşık 9 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, işletme belgeli konaklama tesislerinde engellilere yönelik bin 176 adet oda bulunmaktadır. 605 oda ile engellilere yönelik en çok odası bulunan il Antalya’dır. Muğla’da 159 ve İstanbul’da 147 oda engellilere hizmet etmektedir. Bu rakamlar ülkemizde engellilere yönelik uygulamaların yetersizliğini ortaya koymaktadır. Sorunun üstesinden gelinmesi için en önemli yol öncelikli olarak zihinlerdeki engellerin kaldırılmasından geçmektedir. İşletme sahiplerine bu konuda çok görev düşmektedir. İşletmelerde engellilere yönelik uygulamaları yalnızca yasal düzenlemelerle sınırlandırıp gerçekten yararlı uygulamaları gerçekleştirmeleri, sorunun çözümlenmesi açısından oldukça faydalı olacaktır” dedi.

“ENGELLİ BİREYLERİN SİZLERE İHTİYACI VAR”

Ardından söz alan Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Başkanı Veli Özağan da, öğrencilere görme engelli olmanın zorluklarını, günlük yaşamdaki sıkıntıları ve özellikle turizm işletmelerinde karşılaştıkları problemleri anlattı. Özağan, “Engelli bireylerin toplumun içine çıkmamasının nedeni fiziksel düzenlemenin yanında gönlümüzdeki engelleri kaldıramamızdan dolayıdır ve biz engelli bireyler olarak toplumun içine çıkmamaya özen gösteriyoruz. Genelde evimizde kapalı kalmaya çalışıyoruz. O yüzden gençler ülkemizin ve özellikle engelli bireylerin sizlere ihtiyacı var. Mevzuatta, yönetmelikte, genelgelerde engellilerle ilgili her türlü düzenleme var ancak uygulamada bazı sıkıntılar var. Aynı zamanda Dünya’da bir ilk Türkiye’de gerçekleştirildi. Başta üniversite gibi, hastane gibi kamuya açık alanların engellilere uygun hale getirilmesi gibi bir yönetmelik hazırlandı ve uygun olmayan yerlere para cezası verildi. Her alan bu şekilde düzenlenirse ne engelliler, ne de yaşlılar sıkıntı çeker. Herkes o alanı ortak kullanabilir” diye konuştu.

Etkinliğin son bölümünde ise görme engelli olmanın zorluklarını katılımcıların hissetmesini sağlamak ve görme engelli bir turiste nasıl yiyecek ve içecek servisi yapılması gerektiği uygulamalı bir biçimde gösterildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.