Spk Başkanı Ertaş: “açıklanan Vergi Teşviklerinin Etkisiyle Halka Arzlar Hızla Artacak”

Spk Başkanı Ertaş: “açıklanan Vergi Teşviklerinin Etkisiyle Halka Arzlar Hızla Artacak”

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Açıklanan vergi teşviklerinin etkisiyle halka arzlar hızla artacak. 1 Temmuz sermaye piyasası için bir milat olacak" dedi.SPK Başkanı Vahdettin...

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, "Açıklanan vergi teşviklerinin etkisiyle halka arzlar hızla artacak. 1 Temmuz sermaye piyasası için bir milat olacak" dedi.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nda konuştu. Ertaş, küresel piyasalarda zor bir yılı geride bıraktıklarını FED tahvil alım programını sonlandırdığını faiz artırımı yapacağına ilişkin kuvvetli beklentilerin devam ettiğini söyledi ve Avrupa henüz resesyondan çıkamaması, küresel büyüme oranları beklenen ivmeyi yakalayamadığını vurguladı. Bütün bu gelişmeler Japonya ve Çin Merkez Bankasına ilave olarak Avrupa Merkez Bankası’nı (AMB) yeni bir genişletici para politikası uygulamaya yönlendirdiğini söyleyen Ertaş “AMB Mart 2015 döneminden başlayarak Eylül 2016’ya kadar aylık 60 milyar Euro’luk yeni bir tahvil alım programı başlatacağını ilan etti. Bu zorlu süreç içerisinde Türkiye sermaye piyasaları iyi bir performansla 2014 yılını tamamladı. Geçen yıl BES katılımcılarının sayısı 1 milyon artarak 5 milyonu, portföy büyüklüğü de 38 milyarı aştı. Uzun yıllar sonra yatırım fonlarında ilk defa 5,5milyar TL’lik bir portföy büyümesi ile 3,2 milyon hesaba ve 35,5 milyar TL’lik bir portföy büyüklüğüne ulaştık” ifadelerini kullandı.

Ertaş sözlerini şöyle sürdürdü: “183 ayrı başvuru kapsamında 240 milyar TL’lik tahvil, bono, sukuk, ipotek teminatlı menkul kıymet gibi sermaye piyasası aracı ihracı kurulumuzca onaylandı. Artık sadece bankalar değil, banka dışı mali kuruluşlar, reel sektör şirketleri ve KOBİ’ler de tahvil ve benzeri borçlanma aracı ihraç ediyorlar. Bu konuda bugüne kadar seçici olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

BİST 100 endeksi yüzde 26,7 artışla dünya borsaları arasında altıncı sırada ve önemli bir performansla yılı kapattı. Halka arzlarda küresel ölçekte görülen azalma maalesef ülkemizde de yaşanmakta. Düşük faiz oranı ortamında, firmalar halka açılma yerine kredi ya da borçlanma araçları ile finansmanı tercih etti.

FED’in faiz artırım sürecini başlatması ve çalışmaları son aşamaya gelen sermaye piyasaları için devrim niteliğinde olan Başbakanımızın açıkladığı Öncelikli Dönüşüm Programları arasında yer alan halka açılmaların ve öz kaynakla finansmanın teşviki düzenlemelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte, ülkemizde halka arzlardaki büyümeyi hep beraber gözlemleyeceğimize inanıyoruz”.

Faizsiz finansal araçlar üzerinde önemle durdukları bir konu olduğunu söyleyen Ertaş; “Yaptığımız yeni düzenlemeler neticesinde, 2013’de 3,1 milyar TL olan sukuk izinleri, 2014 yılında 12 milyarı aştı. İslam Kalkınma Bankası’nın 6 milyar dolarlık sukukları borsada işlem görmeye başladı. 2013 yılında ilk düzenlemesini yaptığımız faizsiz enstrümanlardan oluşan emeklilik fonlarında 2014 yılı sonunda katılımcı sayısı 398 bin kişiyi, fon büyüklüğü de 1,1 milyar TL’nı aştı. Bireysel emeklilik sistemindeki bu yapılanmayı yatırım fonlarında da görmek istediğimizi burada da büyük bir pazarın olduğunu ifade etmek isterim. Mevzuat oluşturma sürecini büyük ölçüde tamamladık, bundan sonra ancak düzeltici küçük değişiklikler söz konusu olabilecek” dedi.

SPK Başkanı Ertaş konuşmasının devamında şu ifalere yer verdi: “Sermaye piyasalarımızda kurumsal yatırımcı tabanımızı geliştirmek için önemli bir araç olarak gördüğümüz, bugünkü toplantının gündemini oluşturan TEFAS’ı daha önce ilan ettiğimiz gibi 9 Ocak 2015’te uygulamaya aldık. 30 Haziran 2015’e kadar gerek aracı kuruluşlarımızın gerekse portföy yönetim şirketlerimizin ve yatırım fonlarının yeni düzenlemelere uyum süreci tamamlanmış olacak. 1 Temmuz’dan itibaren artık yeni bir sermaye piyasası ile buluşacağız. Bundan sonra iş, portföy yöneticilerine, yatırım kuruluşlarımıza, Borsa, Takasbank, MKK gibi tamamlayıcı kuruluşlarımıza düşüyor. Yerli ve küresel tüm yatırımcılar velinimetimiz. Lütfen yatırımcılarımızı risk ve getiriler konusunda tam ve doğru bilgilendirelim, bu tarihi dönüşüm sürecini en iyi şekilde değerlendirelim. Kısa vadeli küçük kazançlar yerine piyasayı büyütme, adil bir rekabet ortamında mevzuata ve etik kurallara uyum ve İstanbul’u yakın bir tarihte finans merkezi yapma vizyonu kapsamında faaliyetlerimizi yürütelim”.

Halka arzlar konusunda daha fazla çalışmak gerektiğini söyleyen Ertaş; “Halka arzlar sermaye piyasalarının can suyu, yeniliği, heyecanı. Bu piyasayı canlı tutmak için tüm paydaşlara ve yatırımcılarımıza büyük görev düşüyor. Buradan iş dünyamıza, yatırım kuruluşlarımıza sesleniyorum. Korkmayın, çekinmeyin sermaye piyasalarının nimetlerinden kazan kazan formülüyle yararlanın. Yatırımcıları mağdur edecek şirketlerden ve kötü niyetli kişi ve kuruluşlardan uzak durun.

Sermaye Piyasaları Birliği’nden talebim, halka arzlar konusunda bir çalıştay yapalım, yakın dönemde halka açılmış, açılmayı düşünen şirketlerimizi, yatırımcılarımızı, sektör paydaşlarını bir araya getirelim. Sermaye piyasalarımız ve ülkemizin 2023 vizyonu için bu konuya özel bir ağırlık verelim.

Halka arzlar ve öz kaynakla finansman için önemli bir vergi teşviği geleceğini, Sn. Başbakanımızın açıkladığı Öncelikli Dönüşüm Programı’nda yer aldığını ifade ettim. Teknik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Bunu fırsata dönüştürelim. Sermaye piyasalarımızın en önemli aktörleri arasında kolektif yatırım sektörü gelmekte. Sektör ülkemizde uzunca bir süredir beklenen büyümeyi gerçekleştiremedi. Yatırım fonlarımızda uzunca bir aradan sonra ilk defa 2014 yılında reel bir büyüme sağladık.

Önceki yıllarda dağıtım kanallarının yetersiz olması, rekabet eksikliği, fon performanslarını karşılaştıran ve yatırımcılara sunan ortak bir platformun bulunmaması gibi nedenlerle sektörde büyüme hedeflenen düzeyde gerçekleşmedi. Artık ülkemizde enflasyon ve faizler hızlı bir düşüş trendinde, yatırımcılar bu yeni dönemde yeni arayışlara yönelecek. Burada ilk adresin kurumsal yatırımcılar olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu yaparken bir taraftan mali sisteme yeni tasarrufların çekilmesini diğer taraftan da yastık altı altın ve döviz gibi verimsiz alanlarda değerlendirilen birikimlerin finans sistemimize çekilmesi öncelikli alanlarımız arasında yer almalıdır. Burada sadece yurt içi yatırımcılar değil, aynı zamanda yurt dışında yaşayan 5 milyonun üzerindeki vatandaşlarımız ve tabi ki küresel yatırımcılar hedef kitlemiz içinde yer almalıdır” ifadelerini kullandı.

Mevcut durumda bireysel emeklilik fonları dâhil toplam fon büyüklüğü 70 milyar TL’nı aştığını vurgulayan Ertaş “Yılsonu 90-100 milyar arasında bir rakamı hedefliyoruz. Gelinen noktanın ülkemizin makroekonomik büyüklükleri ile kıyaslandığında yeterli olmadığını, önümüzde alınabilecek büyük bir mesafenin olduğunu görüyoruz.

BES’de sağlanan başarının yatırım fonu sektöründe de gerçekleştirilmesi için, yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile yatırım fonu düzenlemelerinde köklü değişikliğe gittik. Fon kuruluşunun ve yönetiminin bu konuda uzmanlaşmış portföy yönetim şirketleri tarafından yapılmasını sağladık. Portföy saklayıcısı mekanizması ile güvenliğin en üst düzeye çıkarılması yönünde adımlar attık. AB düzenlemelerine uyumlu ikincil düzenlemeler tamamlandı, yeni fon türleri piyasamıza kazandırıldı. Bu adımların en sonuncusu da TEFAS’tır. TEFAS’ı kısaca tek bir yatırım hesabı üzerinde faaliyette olan yatırım fonlarına erişim imkânı sağlayan elektronik bir fon süpermarketi olarak tanımladık. TEFAS, iyi olanın kazanacağı elektronik bir platform. Yeni dönemde TEFAS bizim için kendisinden çok şey beklediğimiz bir yapılanma. Bu platformu tanıtma, büyütme ve düzgün çalıştırma konusunda elimizden geleni esirgemeyeceğiz” dedi.

Ertaş Sözlerini şöyle sonlandırdı: “Tek tek TEFAS’a üye tüm kuruluşların sitelerini inceliyoruz. Burada yatırımcıya zorluk çıkaran, bürokratik engel koyan, işlemleri caydırıcı ifadelere yer veren tüm kuruluşları buradan uyarıyorum. Yatırımcılarımıza en kolay erişimi sunan yapılanmaya bir an önce geçin, yoksa önce uyarılır sonra, cezalandırılırsınız. Gerekirse platforma üyeliğiniz ve fon kurma ve satma yetkileriniz de elinizden alınır. Bu konudaki kararlılığımızı burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. TEFAS’ın dünyada yer alan diğer açık uçlu mimari yapılardan temel farkı ve avantajı, özel şartlara tabi olanlar hariç, tüm fonların merkezi tek bir platformda işlem görmesidir. Bu özelliğiyle, dünyaya örnek gösterilebilecek bir sistemdir. TEFAS yatırımcılarımız için büyük bir imkân, yatırım kararı verirken gerekli olan bilgilerin önemli bir kısmını sunan bir yapı. Bizim tasarruf sahiplerimize mesajımız yatırım kararı vermeden önce “fonturkey.com.tr” adlı siteyi lütfen inceleyin. Biz yatırım fonlarının vadesiz mevduata alternatif bir yapı olmasını istemiyoruz. Bunun yerine yerli yabancı, büyük küçük, her düzeydeki yatırımcılarımıza farklı seçenekler sunan önemli bir yatırım alternatifi olmasını istiyoruz. Burada sizlerin göstereceği performans, bunun sürdürülebilirliği ve yatırımcılara sunacağınız hizmetin kalitesi belirleyici olacaktır.

TEFAS canlı bir yapı, geliştirmeye açık bir mimari, o nedenle siz paydaşlardan, basınımızdan, yatırımcılarımızdan gelecek her öneri bizler tarafından değerlendirilecek, yatırımcılara yararlı olacak her öneri hayata geçirilecektir. Oldukça kısa bir süre zarfında TEFAS’ın fon sektörü üzerindeki olumlu etkilerini görüyoruz. Özellikle site ziyaretçilerinin Amerika’dan Güney Afrika’ya, Rusya’dan Avrupa’nın pek çok ülkesine, yurdumuzun da hemen hemen her şehrinden olması bizi gelecek adına heyecanlandırıyor. Değerli sektör temsilcileri, bundan sonraki süreçte, TEFAS kullanımının yaygınlaşması için ulusal ve küresel ölçekte tanıtım önemli. Hem TEFAS hem de yatırım fonlarını tanıtan bir iletişim ve tanıtım kampanyasını ivedilikle başlatmalıyız”.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.