Sorular ve Cevaplar

Soru: Üç yıldır hacca yazıldık çıkmadı bunun üzerine umreye gittik haç farz oldu umreye gittik, bir sakıncası var mıdır?
Cevap: Umre haç mevsimi dışında Kâbe’yi ziyaret etmeye denir. Haccın farz olmasının şartlarından biriside, yol güvencesi olması lazım. Bugün kura çekiliyor, kurada çıkmayan gidemiyor. Rahatlıkla umre yapmışınızdır Allah kabul etsin.

Soru: Geçenlerde üniversite kam püsünde tartıştık, Reenkarnasyon nedir İslam’da reenkarnasyon var mıdır?
Cevap: Reenkarnasyon ruhun başka bir insana geçme olayıdır. İslam’da reenkarnasyon yoktur. Hinduzimde vardır. Ölen bir insanın ruhu başkasına geçiyor, daha sonra bir başkasına geçiyor en sonunda hirvanaya ulaşıyor hiçbir ruh başkasına geçmez. Geçecek olsaydı şeriatla yaşayan bir kimsenin ruhu şarabcı birine geçmiş olsaydı Allah (c.c) Kimden hesap soracaktı. Reenkarnasyon fikrine inanan bir insan sadece dünya boyutuyla yaşıyor demektir. Cennete, cehenneme inanmıyor kabul etmiyor anlamına gelir.

Soru: Çarşıda bir miktar para buldum, araştırdım sahibi çıkmadı, ben bu parayı ne yapacağım?
Cevap: LUGATA; sahibi belli olmayan buluntu paralara verilen addır. Hanefi ve şafi mezhebine göre lugatanın bir yerdeki buluntu eşyanın durumu farklıdır.
a) Bulunan bir malı almasan sonuçta zayi olacağı belli ise o parayı alıp korumak mubahtır.
b) Terk edince zayi olma ihtimali varsa onu almak menduptur.
c) Buluntu bir eşyanın alınmadığı takdirde zayi olacağı kesinse muhafaza için almak vaciptir.
d) Tarlada bırakılan tahıl, meyve gibi bir şeyse onu alıp yararlanmakta haramdır.
Bu tür bulunan eşya ilan edilir, soruşturulur sahibi çıkmasa fakirlere verilir sevabı da kaybeden insana aittir

Soru: Bizde bir adet var çocuğun kirvesi olan onun akrabası oluyor o kirvenin kızı oğlu ile evlenmesi olmuyor bunu açıklar mısın?
Cevap: İslam’da kirvelik diye bir olay yoktur. Örf olarak vardır. Bu ise mahremiyet sınırlarını kaldırmaz, evlenmede herhangi bir sakınca yoktur. Mirastan da pay alamaz.

Soru: Bizim çocuğumuz olmadı bir kız çocuğunu evlatlık olarak aldık. Caiz değildir diyorlar ne dersiniz?
Cevap: İslam’da evlat edinmek yasaktır. Cahiliye adetlerindendir. Efendimiz hizmetlisi Zeyt-i herkes evladı gibi bilirdi gelen ayetle o yasaklandı. Zeyt-in boşadığı eşini iki cihan sultanı nikâhladı böylece o âdeti uygulamayla kaldırmış oldu kız büyüyünce buluğ çağına gelence erkeğe mahrem olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.