Sorgun’da “sağlığım İçin Hayır Diyorum” Projesi Uygulanıyor

Sorgun’da “sağlığım İçin Hayır Diyorum” Projesi Uygulanıyor

Sorgun Bağımsız Gençler Grubu tarafından sunulan Erasmus+ KA1 Gençlik Değişimleri programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Sağlığım için Hayır diyorum! isimli proje Sorgun’d...

Sorgun Bağımsız Gençler Grubu tarafından sunulan Erasmus+ KA1 Gençlik Değişimleri programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Sağlığım için Hayır diyorum! isimli proje Sorgun’da uygulandı.

Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ziyaret edilerek çeşitli aktivitelerle madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amaçlandı. Proje lideri Mikail Armut, bağımlılık; bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin güdümü altına girme durumu olarak tanımlandığını belirterek, “Son yıllarda madde bağımlılığı Ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri için oldukça önemli bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Araştırmalara göre, maalesef çocuk ve gençlerin madde kullanımı sayısının gün geçtikçe arttığına ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü görüyoruz. Ülkemizde son yıllarda açıklanan raporlara göre gençler arasında uyuşturucu ve madde bağımlığının günden güne arttığını ve tehlike boyutuna ulaştığını ortaya koymaktadır. Arkadaşlar arasında “Bir kereden bir şey olmaz” demesiyle başlayan bağımlılık süresi ne yazık ki zaman zaman ölümlerle sonuçlanmaktadır. Şüphesiz dünyanın en büyük sorunlarından biri olan madde bağımlılığı Yozgat’ında en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle 2014 yılında madde kullanımı ilimiz ve ilçemizde ciddi oranda artmıştır. Projemizin en büyük amaçlarından biri; uyuşturucuya hiç başlamadan gençlerimizi bilinçlendirmek ve bu konuda gençler arasında toplumsal duyarlılığı arttırmak mücadelede etmektir. Çünkü uyuşturucu ve maddenin bağımlısı olarak bir gencin tekrar topluma kazandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması oldukça zordur” dedi.

Projemizde yaptığımız faaliyetler sonucunda gençelrin uyuşturucu ve madde bağımlılığının zararları konusunda bilinçlendirildiğini ifade eden Armut, “Bu alanda çalışan veya konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşlar ile birlikte madde bağımlılığı ile mücadele ederek gençlerimiz arasında kamuoyu oluşturuldu, Çocuk hakları ve madde bağımlılığı konularında gençler bilinçlendirildi. Ayrıca son yıllarda terör olayları ve Ankara’daki patlama ülkemize karşı bir önyargı oluşturmuştur. Tüm katılımcılar projeye gelirken bir endişe ve ön yargı ile şehrimize geldiler. Biz bu ön yargıları projemizle kırdığımızı düşünüyoruz. Faaliyetlerimizde atölye çalışmaları, simülasyonlar, sunumlar, takım çalışmaları gibi yaygın ve sargın öğrenim metotları kullanıldı. Faaliyetimizin son gününde Avrupa Komisyonu tarafından bir eğitim deneyimi ve bir yaygın öğrenme dönemi olarak tanınmasını sağlayan ve proje süresince edindikleri bilgi, becerileri ve kazanımları kanıtlayan youthpass sertifikası verildi” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.