Somalı madencilerden imza kampanyası

Somalı madencilerden imza kampanyası

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağının işletmecisi olan Soma Kömür İşletmesine ait ilçedeki...

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağının işletmecisi olan Soma Kömür İşletmesine ait ilçedeki bir diğer maden ocağı Işıklar işletmesinde çalışan 3 bine yakın maden işçisi, işsiz kalma endişesiyle "İşletmeme sahip çıkıyorum" başlıklı bir imza kampanyası başlattı.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağının işletmecisi olan Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait bir diğer maden ocağı olan Işıklar'da çalışan 3 bine yakın işçi, işsiz kalma korkusu yaşıyor. Maden ocağı çalışanları "Şirketimize Sahip Çıkıyoruz" adlı bir imza kampanyası başlatarak Atatürk Caddesi'nde stant kurdu. Maden ocağı çalışanlarından Eren Malkoç, "Soma madencilerine sahip çıkalım. Bu imza kampanyasına destek verelim. Soma'daki madenlerin açılmasını var olan madenlere de destek verilmesini hükümetimize arz ederiz. Hükümetimizdeki gücü kuvveti görüyoruz" dedi.

Bir diğer maden işçisi Murat Kumaş ise, "Sosyal medya üzerinden 3 bin tane arkadaşımız işsiz kalsın diye açıklamalar yapılıyor. Soma Kömür İşletmeleri işçileri olarak bu işletme kolay kolay teslim edilmez. Biz işletmemize sahip çıkacağız. Kimse çıkış almasın. Biz bunun derdindeyiz. A firması B firması gelse hiç fark etmez, bu bir süreçtir. 3 bin arkadaşımız yıllarca işsiz kalacak. Soma halkı da destek çıkmak zorunda. Esnafı, işçisi, herkes burada destek çıkacak. Soma Kömürleri kapatılmasın" diye konuştu.

"Firma tüm çalışanlarının maaşlarını düşürdü"

Soma'da meydana gelen maden faciası sonrasında şirketin üretime devam eden ve şu anda elinde kalan tek maden ocağı olan Işıklar İşletmesinde 3 bine yakın işçi çalışıyor. İşçilerden Murat Kumaş, "Firma tüm çalışanlarının maaşlarını cüzi ölçüde düşürmüştür. Ama bunu geçici olarak yaptıklarını söylediler. Bu işçi arkadaşlarımıza daha sonra ödenecektir. Şirket işçisinden borç almıştır. Devletten hiçbir şekilde destek gelmediği için şirket işçisine borçlanmıştır" ifadelerini kullandı.

İşçiler imza kampanyası kapsamında şu ana kadar 15 bin imza topladıklarını belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.