Sokak Hayvanlarına Çip’li Takip

Sokak Hayvanlarına Çip’li Takip

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Belediye Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’ne getirilen bütün sokak hayvanlarına mikroçip takılmaya başlandı.1 Ocak 2015 tarihi itibariyle başlayan uygulamayla ilg...

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Belediye Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’ne getirilen bütün sokak hayvanlarına mikroçip takılmaya başlandı.

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle başlayan uygulamayla ilgili Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’nde bir açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, “Hayvanları Koruma Kanunu ile sahipsiz bütün sokak hayvanlarına mikroçip takılması mecburiyeti getirildi. İnegöl Belediyesi olarak veteriner hekimlerimizce 1 Ocak 2015 itibarı ile sahipsiz hayvanlara mikroçip takılmaya başlanmıştır. Çip sistemi sayesinde bütün sokak hayvanları ve bu hayvanlara yapılan aşılama, kısırlaştırma gibi tıbbi işlemler internet ortamında kayıt altına alınmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığının uygulamaya geçirdiği yaban hayatı bilgi sistemi, sokak hayvanları için oldukça önem taşıyor. Çipli takip sistemiyle birlikte, hayvanların daha önce kontrolden geçip geçmediği, sokak hayvanlarının aşılanıp aşılanmadığı gibi bilgiler de sistem üzerinden hemen öğrenilebilecek. Bakanlık yaptığımız ameliyatlara göre çip dağıtımında bulundu. Çipli takip uygulamasını şimdilik sokak köpeklerine ve kedilerine uyguluyoruz. Sokak kedisi veya köpeği bize getirildiği zaman kuduz aşısını da yapıyoruz. Bu yıl yaklaşık 650 sokak hayvanına çip takılacak. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da arttırılacaktır. Bu uygulama daha sonra sahipli kedi ve köpeklere de takılacak” dedi.

Sistem sayesinde ne kadar ameliyat yapıldığının da bakanlık tarafından görülebileceğini belirten Şahin, “Böylelikle barınağa giren hayvan sayısının kontrolü de sağlanmış oluyor. Bu sistemin en güzel tarafı, bizim çip taktığımız hayvan başka bir yere gittiği zaman, o hayvanın bize ait olduğunu ortaya çıkarması. Bu sayede başka belediyelerin başka sınırlar içerisine hayvan bırakmasının da önüne geçilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.