Simav Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdi

Simav Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdi

Kütahya'nın Simav ilçesinde, günün şartlarına uygun olarak projelendirilen Simav Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizemete sunuldu.

Kütahya'nın Simav ilçesinde, günün şartlarına uygun olarak projelendirilen Simav Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizemete sunuldu.

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, yapımı tamamlanan "Simav Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin" tam kapasite çalışmaya başladığını belirtti. Özkan, " Simav Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı 2014 yılında başlamıştır. İller Bankasınca yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olmuştur. Arıtma sistemimiz Simav ve çevresinin tüm evsel atık sularını arıtabilen bir özelliğe sahiptir. Bu da yaklaşık 45 bin ile 65 bin arasındaki bir nüfusun evsel atık sularını arıtabilecek, uzun havalandırmalı, biyolojik bir arıtma sistemidir. 2017 yılında kesin kabulü yapılıp işletmeye alınan Simav atıksu arıtma tesisi faaliyete geçmiştir. Bundan böyle Simav çayına yüzde 85 arıtılmış bir su verilmektedir. Simavlı hemşerilerimizin bu konuda kaygılanmalarına gerek yoktur. Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan bir haberde "Simav çayı zehir akıyor" denilmekteydi. Arıtma tesisimizden gelen suyumuz yüzde 85 oranında temizlenerek tarım sulamasında bile kullanılabilmektedir" dedi.

Başkan Özkan, faaliyete geçen arıtma tesisinde, bir çevre mühendisi, bir kimya mühendisi, bir elektrik elektronik teknikeri ile toplam 7 personel ile 24 saat biyolojik arıtım hizmeti verdiğini ifade etti.

Simav Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi görevlilerinden Fatih Kömüroğlu ve Saliha Girgin, tesisin çalışma düzeni hakkında teknik bilgiler verdi. (MEİ-EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.