Siirt Barosu’ndan İç Güvenlik Paketiyle İlgili Açıklama

Siirt Barosu’ndan İç Güvenlik Paketiyle İlgili Açıklama

Siirt Barosu Başkanı Av. M. Cemal Acar, meclis gündemine gelmesi beklenen ve ’İç güvenlik paketi’ olarak isimlendirilen çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören düzenlemenin yasalaşmasıyla bi...

Siirt Barosu Başkanı Av. M. Cemal Acar, meclis gündemine gelmesi beklenen ve ’İç güvenlik paketi’ olarak isimlendirilen çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte, demokratik bir toplum için olmazsa olmaz birçok hakkın sınırlanacağı ve söz konusu hakların kullanımı oldukça ağır cezalarla karşılık bulacağını söyledi.

Acar, söz konusu tasarı ile hakim ve savcı kararı aranmaksızın polisin arama yetkisinin genişletileceğini, kolluğa gözaltına alma ve yakalama yetkisi tanınarak yine polise yargı denetimi olmadan telefon dinleme yetkisi verileceğini ifade etti. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının meşru olup olmadığının nitelemesi ve dolayısıyla müdahale yetkisinin polisin takdirine bırakılacağını söyleyen Acar, "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının kullanımı sırasında gaz ve boyalı su kullanımından korunmak için yüzün kısmen kapatılması halinde bile, bireylerin ağır bir şekilde cezalandırılmasının yolu açılmaktadır. Doğu ve Güneydoğu bölge baroları olarak, iktidar partisine gerek mecliste bulunan tüm partilerin gerekse de sivil toplum örgütlerinin itirazlarına ve muhalefetine kulak vermesini ve bu düzenlemeyi meclisten bir an önce geri çekmesi çağrısını yapıyoruz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.