Şehit P.kur.yb.ilker Çelikcan Operasyonu

Şehit P.kur.yb.ilker Çelikcan Operasyonu

Mehmetçik, bölücü terör örgütü PKK’nın kurtarılmış bölge yaparak hakimiyeti ilan etmek istediği Hakkari Yüksekova bölgesini Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu ile PKK’ya mezar etti.Güvenlik biri...

Mehmetçik, bölücü terör örgütü PKK’nın kurtarılmış bölge yaparak hakimiyeti ilan etmek istediği Hakkari Yüksekova bölgesini Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu ile PKK’ya mezar etti.

Güvenlik birimlerinden alınan bilgilere göre, çözüm süreci boyunca PKK, Hakkari Yüksekova bölgesinde yüksekliği 2500-3500 m. arasında değişen Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski vadisi bölgesinde yerleşti. Yaklaşık iki senedir sürdürülen yoğun hazırlıkla, bölgede dağları jeneratör ve hiltilerle delerek Doçka uçaksavarlarını yerleştirdiler ve birçok bölgede sığınak ve mevziler yaptılar. PKK’nın amacı, bu bölgeyi kurtarılmış bölge yaparak, hâkimiyetini en azından bu bölgede ilan etmekti.

Bölücü örgütün elebaşlarından Murat Karayılan 18 Ekim 2015 tarihinde yaptığı telsiz konuşmasında “Hakkâri/Yüksekova bölgesindeki çatışmaların sadece bölgeyi ilgilendirmediği ve Türkiye’nin tamamını ilgilendirdiği,”“Yaşanan çatışmaların özgürlük mücadelesi olduğu,” “Devam eden operasyonların sıradan bir faaliyet olmadığı, Zagros sahada güvenlik güçlerinin başarılı olması durumunda operasyonların genişleyeceği,” “BTÖ mensuplarının kayıpları göze alması gerektiği” ifadeleri, bölgenin örgüt için önemini gösteriyordu.

1930 YILINDA DA OPERASYON DÜZENLENDİ

Güvenlik güçleri bölgenin sarp arazisi, yalçın kayalıkları, yol vermez dağları nedeniyle geçmişte de devlete isyan edenlerin tercihi olduğuna dikkat çekerek, 1930 yılında yine ayını bölgede Oramar Ayaklanması meydana geldiğine dikkat çekmekte. Ağrı’da başlayan isyana karşı kullanılan kuvvetlerin bir kısmını üzerine çekmek ve bölgede asayişsizlik meydana getirmeyi amaçlayan isyan Oramar Tepeden başladı, Doski Vadisi boyunca ilerledi ve devamında Şemdinli bölgesine yayıldı. İsyanı bitirmek üzere hareket eden Mehmetçik 27 Eylül 1930’da başlattığı temizlik harekâtını 10 Ekim 1930’da tamamlayabilmişti.

Dağlıca Köyü’ne yerel halk tarafından verilen ismi Oramar olduğu belirtilerek bölgedeki Doski Vadisi, Buzul Dağı ve İkiyaka Dağlarını birbirinden ayıran ve ulaşıma müsait tek istikamet olduğu ifade edilmekte.

Dağlıca Hudut Taburu, Keri Tepe Hudut Karakolu ve Pey Tepe Hudut Karakoluna en hakim bölge Oramar Tepe’si olduğu vurgulanarak bu nedenle bu bölgenin kontrol altına alınmasının üst bölgesi ve karakolların emniyeti için önemli olduğunu kaydedildi.

BÖLGE PKK’YA MEZAR EDİLDİ

Yıllar geçse de, arazinin yapısından dolayı teröristlerin kendilerine kale olarak gördükleri ve gönül bağlarının olduğu, adına türküler yaktıkları bölgenin, 27 Eylül 2015 tarihinde başlayan ve genel anlamda 5 Kasım 2015 tarihinde sonuçlanan Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu ile PKK’ya mezar edildiği vurgulandı.

VADİLER DİDİK DİDİK ARANDI

Yapılan operasyonlarda dağlar ve vadiler didik didik arandı, teröristlerin çıkılamaz dedikleri bölgelere adım atıldı,teröristlerin kullandıkları mevziler, sığınaklar ve mağaralar teker teker kullanılamaz hale getirildi.

TSK’nın en güzide birliklerinden oluşan iki Komando Tugayımız ve Özel Kuvvetlere ait birliklerin görev aldığı bu bölgedeki operasyonlarda, kahraman askerlerin bir kez daha milletin gururu olduğu vurgulandı.

SICAKLIK-15 DERECE

Sıcaklığın geceleri -15 dereceye düştüğü, donma olaylarının yaşandığı, 3500 m ye varan yüksekliklerde sarp vadi ve kayalıklardan oluşan bölgede 40 gündür operasyonlar azim ve kararlılıkla yürütüldü. Sürekli helikopterler kullanılarak birliklerimizin 2-3 günlük sürelerle ikmali ve yeri gelince de yerinde değiştirilmesi yapıldı.

119 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ

Hava Kuvvetlerinin de müşterek olarak katıldığı harekâtta, 119 PKK’lı terörist ölü olarak ele geçirildiği ifade edilerek yürütülen hava ve kara operasyonlarında etkisiz hale getirilen daha çok sayıda teröriste de bölgenin çok sarp olması ve hava şartlarının çok çetin geçmesi nedeniyle ulaşılamadığına dikkat çekildi.

ONBİNLERCE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Teröristlerin yollarda tuzakladıkları çok sayıda El Yapımı Patlayıcı ve bunların yapımında kullanılan çok miktarda malzeme,değişik türde patlayıcılar ve PKK’lıların helikopterlere ateş ettikleri 5 Doçka Uçaksavar silahı başta olmak üzere toplam 39 ağır silah ve bu silahlara ait on binlerce mühimmat ele geçirildi.

Yer yer ağır çatışmaların yaşandığı operasyonlarda, canlarını hiçe sayarak çatışmaya giren 6 personelimiz de şehitlik mertebesine yükselmiştir.

Askerimizin yaptığı operasyonlar neticesinde PKK’lıların yaşadıkları panik telsiz konuşmalarına da yansımıştır. Girilemez dedikleri, iki yıldır hazırlık yaptıkları, her tarafı yalçın kayalıklarla çevrili bölgede karların yağmasından sonra kış dönemini sığınaklarda geçirmeyi planlarken bölge kendilerine mezar oldu.

BOZGUN TELSİZ KONUŞMALARINA YANSIDI

Telsiz konuşmalarına genel anlamda yansıyan konuşmaların özeti ise şöyle:

" Üst düzey teröristlerin Dağlıca bölgesindeki kritik noktaların tamamen güvenlik güçlerinin elinde olduğu, bölgedeki dağınık terörist grupların büyük zorluklar yaşadığı, bir kısım teröristlerin mağaralarda saklanmaya çalıştıkları, bir kısmının yapılan hava operasyonları neticesinde mağaralarda sıkıştıkları ve oksijen yetersizliği çektikleri, yardım gelmez ise 40’a yakın teröristin mağarada havasızlıktan öleceği, bölgeye Zap ve Avaşin Basyan bölgelerinden takviye kuvvetler gönderildiği, ancak bunlarında savaş uçaklarının saldırıları sonucunda zayiat verdiği, kalanların ise bölgeyi takviye edemediği, terörist grupların Dağlıca bölgesinde ağır kayıplarının olduğu, bu kayıpların teröristlerin disiplinsiz ve gevşek davranışları nedeniyle verildiği, liderlerin personeline sahip olamadığı."

BÖLGE HALKI SEVİNCİNİ ASKERLE PAYLAŞTI

Dağlıca’da ve civar köy ve mezralarda yaşayan vatandaşlar rahat bir nefes almanın tadını bölgeyi ziyaret eden askerlerimizle paylaşmakta. Orada yaşayan insanlarımızın ruh halini ancak o bölge şartlarında yaşamış olanlarla, bölgede görev alan kahraman güvenlik kuvvetlerimiz bilebileceğine dikkat çekin güvenlik birimleri, " Bölge insanının yüce gönüllülüğünü, üzerindeki baskı ve şiddet kalktığında sergilediği vatan ve bayrak sevgisini bilen Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede gerçekleştirdikleri operasyonlarda, kılı kırk yararak, aşırı hassasiyet göstererek sivil halka hiçbir zarar vermemeye aşırı özen göstermişler ve bölge halkının takdirini kazanmışlardır. Başarıda esas olan sivil halkla teröristi birbirinden ayırmakta yatmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için zaman zaman bir gün sürebilecek operasyonlara günlerce devam edildiği de olmuştur.

Bunun en güzel tezahürü bölgede yaşayan çocuklarımızın Mehmetçiğe yazdığı kısa mektuplar ve çizdiği resimlerde görülmektedir. Çocuklar masumdur ve o masumiyetleri onların güzel ve iyi olanı görmelerini sağlar.

Bölgede şehit edilen kahraman Yarbay İlker Çelikcan ismi verilen operasyonla birlikte, Dağlıca bölgesinde şehit edilen askerlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Artık rahat uyuyabilirler"ifadesini kullanmakta.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.