Şef Pelin Dumanlı Devrek Kampüsü’nde Gönülleri Fethetti

Şef Pelin Dumanlı Devrek Kampüsü’nde Gönülleri Fethetti

Bülent Ecevit Üniversitesi, Gastronomi Uzmanı Şef Pelin Dumanlı’yı konuk etti. Şef Dumanlı, Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından u...

Bülent Ecevit Üniversitesi, Gastronomi Uzmanı Şef Pelin Dumanlı’yı konuk etti. Şef Dumanlı, Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından uygulama mutfağında bir atölye çalışması yapan Dumanlı öğrencilerle deneyimlerini ve mesleki bilgilerini paylaştı.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı’nın davetlisi olan Şef Pelin Dumanlı, Devrek’teki etkinlik öncesinde Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’i makamında ziyaret etti. Bodrum’da yaşayan Dumanlı Rektör Özer’e Bodrum mandalinasından üretilen özel lokum ile yeni satışa çıkan ve yüksek lisans çalışmalarını derlediği Sakatatlar adlı kitabını armağan etti.

Özer ve Dumanlı Anadolu yemek kültürü üzerine uzun süre ettiler. Dumanlı, Rektör Özer’e Osmanlı ve Anadolu mutfağı konusunda yaptığı araştırmalar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Rektör Özer, Pelin Dumanlı’yı Bülent Ecevit Üniversitesinde görmekten büyük mutluluk duyduğunu, paylaşacağı deneyimlerin öğrencilerin kariyer planlarında önemli yer tutacağına inandığını söyledi. Rektör Özer ziyaret anısına Şef Dumanlı’ya çeşitli hediyeler verdi.

Pelin Dumanlı Devrek MYO’da gerçekleşen söyleşi ve mutfak atölyesinde öğrencilerin gönüllerini fethetti. BEÜ Devrek Kampüsünde, 6 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikte Şef Dumanlı kendi eğitim ve iş deneyimlerini öğrenciler ile paylaştı. Yüksekokul Konferans Salonunu dolduran öğrencilerin keyifle izlediği söyleşinin ardından gerçekleştirilen mutfak atölyesinde Dumanlı öğrencilere zeytinyağlı pazı dolmasının farklı bir tarzda hazırlanışı ile et marine etme yöntemlerini uygulamalı olarak anlattı.

Söyleşisinde lise çağlarında merak duyduğu gastronomi alanında nasıl eğitim alabileceğini araştırması ile başlayan mesleki yolculuğunu bugün kendine ait aşçılık eğitimi veren merkezde devam ettirdiğini anlatan Şef Dumanlı, staj ve kariyer yaşamından da örnekler verdi.

“İstanbul Mutfağında Sakatat Kültürü” başlıklı tezi ile yüksek lisans çalışmasını tamamlayan Dumanlı, Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri yemek kültürüne ait yemeklerin bugün dünyanın farklı milletleri tarafından sahiplenildiğini vurguladı. Özellikle kendi uzmanlık alanı olan sakatatın Türk mutfağında önemli bir yeri olduğunu belirten ünlü şef, Türkler’in Orta Asya’da sütleri saklamak için şirdeni kullandıklarını anlattı. Şirdende sütün mayalanması ile ortaya çıkan peynirin bugün dünya mutfaklarında kullanılan önemli besinlerden biri olduğunu söyledi.

Öğrencilerle birlikte girdiği mutfakta sohbet ederek kendi kullandığı yöntemleri anlatan Pelin Dumanlı, yeni çıkan Sakatatlar adlı kitapları Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Kocabaş ve öğrencilere imzalayarak armağan etti.

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sefa Kocabaş, Şef Pelin Dumanlı’nın adının yazılı olduğu özel yapım bir Devrek bastonu armağan etti ve teşekkür plâketi verdi. Öğrenciler Şef Dumanlı ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.