SAÜ’de ’Yapay zekanın yeniden yükselişi’ isimli etkinlik düzenlendi

SAÜ’de ’Yapay zekanın yeniden yükselişi’ isimli etkinlik düzenlendi

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından "Yapay Zekanın Yeniden Yükselişi" isimli bir etkinlik düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından "Yapay Zekanın Yeniden Yükselişi" isimli bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe Batı İngiltere Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Emin Aydın konuşmacı olarak katıldı. Yapay zeka hakkında bilgi veren Aydın, "Yapay zeka, canlıların davranışlarını model alan bir hesaplama disiplini olarak ortaya çıkar. İnsan, hayvan ve bitki türlerinin canlılık fonksiyonları temel alınır. İnsan idrakinin makinelerce benzetimi, sağduyu bilgisi, uzman bilgisi hedefleri, mantıksal muhakeme, matematiksel ispatlama ve sosyal ilişkiler yapay zekanın hedefleri arasındadır. Yapay zeka dört kategoride toplanır bunlar, insan gibi düşünme, rasyonel düşünme, insan gibi davranma, rasyonel davranmadır" dedi.

Yapay zekanın tarihçesinden bahseden Aydın, "McCulloch ve Pitts'in 1943 yılında öğrenen sinir ağlarının ardından Minsky ve Edmonds'un 1951 yılında sinir ağı gibi çalışan bilgisayar inşası çalışmasından günümüze gelen birçok çalışma var. Günümüzde derin öğrenme yani, öğretmenli, destekli ve öğretmensiz çalışmalar, insansız araçlar, davranış tespitleri ve veri analitiği çalışmaları yapılıyor. Yapay zekanın, insan gibi davranabilme modellemesinde etmen kavramı önemli bir kilometre taşıdır. Bir etmen, zeka unsurları ile teçhiz edilmiş, çevresiyle etkileşebilen sentetik ve sanal yapıdır. Çevreden aldıkları zeka süreçlerini tetikler ve işletir, verilen kararlar doğrultusunda çevreyi etkiler" ifadelerini kullandı.

Etkinliğin sonunda SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Aydın'a plaket ve hediye takdim etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.