Sanko Üniversitesi Rektörü Sınav’dan 10 Kasım Mesajı

Sanko Üniversitesi Rektörü Sınav’dan 10 Kasım Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yılı nedeniyle anma mesajı yayımlayan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, “Atatürk...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yılı nedeniyle anma mesajı yayımlayan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, “Atatürk’ümüzün çizdiği yol, 77 yıl sonra bile apaydınlık. Bu yolda milletimizin emin adımlarla yürümekte olması mutluluk verici” dedi.

Rektör Sınav, yayımladığı mesajda Atatürk’ün ’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyerek medeniyete yeni bir ışık tuttuğunu, modern Türkiye’nin temellerini akıl ve bilim ile şekillendirdiğini ifade etti. Sınav, "Atatürk’ümüzün çizdiği yol 77 yıl sonra bile apaydınlık. 77 yıl önce fani bedeniyle aramızdan ayrılan Büyük Önderimizin yüce Türk Milleti’ne olan aşkı, bu milleti muasır medeniyetlerin üzerine çıkarma hayali, bunu gerçekleştirmek için geliştirdiği fikirleri bizlere yol göstermeye devam ediyor. SANKO Üniversitesi olarak, Atamızın açtığı bu yolda, gösterdiği hedefler doğrultusunda Türkiye’mizi bizim bıraktığımız yerden daha yükseklere taşıyacak nesiller yetiştirmeye gayret ediyoruz. Üniversitemizde misyonumuz Yüce Önder’in sağlığında çok arzu ettiği telif bilim üreten, bunu en etkili biçimde yeni nesillere öğreten ve layıkıyla milletimiz ve devletimizin hizmetine sunan bir kurum olmaktır. Medeniyetimizin muasır medeniyetlere öncülük edebilecek seviyeye ulaştırılması ancak ekonomik, politik, kültürel ve teknolojik olarak üstünlük kurmakla gerçekleşebilir. Üniversite olarak, bu bağlamda sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve gücümüzün son katresine kadar O’nun gösterdiği hedefe doğru koşmayı kutsal bir görev biliyoruz. Bu yolda milletimizin emin adımlarla yşürümekte olması mutluluk verici" ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Sınav, mesajını Atatürk’ün, “Ben size miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Medeniyet düne bakmakla veya günü yaşamakla elde edilemez. Medeniyet bilimin yolundan geçer. Medeni ulusların ne doktrinlere, ne de kalıplaşmış yaptırmalara ihtiyacı vardır. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” sözleriyle tamamladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.