Sanayicilerimiz çalışıyor

Konyalı ihracatçılarımız 2020 yılının tamamında ihracatlarını yüzde 8,28 oranında artırarak yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru olan 2 milyar 185 milyon 137 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. 2019 yılında Türkiye ihracat sıralamasında 12. sırada yer alan şehrimiz, 2020 yılında 11. sıraya yükseldi. Küresel ekonomilerin tamamını etkileyen, covi9-19  ile mücadele ettiğimiz bu yıl da bize ihracatta yeniden tarihi bir rekor kırılmış oldu.En fazla artış savunma sanayinde gerçekleşti. İhracatın sektörlere göre dağılımında, ilk üç sırayı makine ve aksamları, otomotiv endüstrisi ve hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörlerinin oluşturuyor.  

En çok artışın ise şehrin son dönemlerde en fazla yoğunlaştığı sektörlerden biri olan savunma ve havacılık sanayinde gerçekleşti. 2020 yılında ihracatımızda ilk sırada 508 milyon 934 bin dolarlık ihracat ile makine ve aksamları sektörü yer aldı. Bunu 421 milyon 245 bin dolar ile otomotiv endüstrisi ve 269 milyon 490 bin dolar ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü takip etti. Yıllık bazda en fazla artış ise yüzde 170,91 oranında artış ile savunma ve havacılık sanayinde gerçekleşti. Sanayicilerimizin son dönemde en fazla yoğunlaştığı alanlardan olan savunma sanayinde 153 milyon 452 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Bu bilgilere Konya Sanayi Odası’ndan ulaşmış olup, gerçekten zor şartlar altında üretim yapan sanayicilerimizi yürekten kutluyoruz.

Şurası mutlak ki, kalkınmanın temeli üretmekten geçiyor. Ne kadar çok ve çeşitli üretim yapabilirsek o ölçüde kalkınmayı sağlamış oluruz. Aynı zamanda daha çok istihdam sağlayacağı için işsizliğin de önüne geçmiş oluruz. Dışa bağımlılığımızı azaltarak, müreffeh bir yaşam kalitesi elde etmekle birlikte daha güçlü ve bağımsız ülke konumuna erişiriz.

Bunları hiçbir zaman hayal ürünü gibi düşünmemek gerekir. Zira Rahmetli Erbakan hocamızın dediği gibi “iman varsa imkan da vardır”  realitesini ilke etmeliyiz. Bütün zorluklar aşılır. Sadece çok çalışmak, daha çok çalışmak gereklidir…

Zaten, imkanlarımız çok da kısıtlı değil, Üniversiteler şehri olan Konya’mızda her alanda nitelikli elemanlar yetişiyor. Sanayicilerimiz için de fabrika arazileri üretiliyor.Sanayicilerimiz de girişim  ruhuna sahiptirler. İnşallah gelecekte daha güzel günler yaşanacak. Ucuz mal ve kaliteyi yerli ürünlerde aramaya başlayacağız. Yeter ki, birlik ve beraberlik ekseninde buluşup, üretim azmimiz olsun.   

Cumanız mübarek olsun. Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum