Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” Atakum ilçesi sahilinde gerçekleştirildi.Saat 07.00’de Atakum ilçesi Adnan Menderes Bulvarı Yeşilyurt Alışveriş Me...

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” Atakum ilçesi sahilinde gerçekleştirildi.

Saat 07.00’de Atakum ilçesi Adnan Menderes Bulvarı Yeşilyurt Alışveriş Merkezi(AVM) önünden başlayan yürüyüşe Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, kurum amirleri, resmi kurum çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Türkiş sapağına kadar devam eden yürüyüş, tekrar başladığı yere dönülerek tamamlandı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu yaptığı açıklamada, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi; toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra günümüz hastalıkları olarak kabul edilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir. Söz konusu bu yararlar sadece bireysel düzeyde önemli değildir. Dünyanın her yerinde giderek maliyeti artan sağlık hizmetleri yönünden koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında fiziksel aktivitenin sağladığı yararlar önemli bir tasarruf sağlayabilmektedir. Sağlıkla ilgilenenler fiziksel aktivitenin neden önemli olduğunu anlamalı tüm yaşlarda ki bireyleri yaşamın bir parçası olarak fiziksel aktivite ve spora katılmaları için motive etmelidirler” dedi.

Yürüyüşün ardından toplu halde hatıra fotoğrafı çektirildi. Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program ve Kanser Şube Müdürlüğü tarafından açılan stantta sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili el broşürleri dağıtıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.