Sağlık Bakanlığı’ndan ’evde Işın Tedavisi’ Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan ’evde Işın Tedavisi’ Açıklaması

Sağlık Bakanlığı, ’evde ışın tedavisi’ yapıldığı yönünde haberler yapılan bebeğin Çocuk Hastalıkları Servisi’ne yatışının uygun görüldüğünü, takip ve tedavilerine burada devam edileceğini açıkladı.Bak...

Sağlık Bakanlığı, ’evde ışın tedavisi’ yapıldığı yönünde haberler yapılan bebeğin Çocuk Hastalıkları Servisi’ne yatışının uygun görüldüğünü, takip ve tedavilerine burada devam edileceğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, medyada yer alan mavi ışık hastası (Crigler Najjar Sendromu) bebeğe evde ışın tedavisi (fototerapi) yapıldığı haberleri üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi. Habere konu olan bebeğin doğduktan üç gün sonra Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Yenidoğan Polikliniği’ne vücudundaki sarılık nedeni ile getirildiği belirtilen açıklamada denildi:

"Söz konusu bebeğin yenidoğan uzmanı tarafından muayene ve tetkikleri yapılmış, mavi ışık (Crigler Najar Sendromu) teşhisi konulmuştur. Bebeğin çocuk gastroenteroloji uzmanı bulunan, gerektiğinde nakil tedavisi yapılabilen bir merkezde takibinin yapılabilmesi amacıyla ileri tetkik ve tedavi için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevki uygun görülmüştür. Bebeğin ambulansta fototerapi yapılarak Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevki sağlanmış, tedavi ve takibine burada devam edilmiştir. Konu ile ilgili haberler üzerine Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bebeğin babası ile irtibata geçerek durumu hakkında ayrıntılı bilgi almıştır. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli yenidoğan uzmanı ve çocuk gastroentoloji uzmanı söz konusu bebeğin durumunu değerlendirerek, Çocuk Hastalıkları Servisi’ne yatışını uygun görmüştür. Bebeğin takip ve tedavilerine burada devam edilecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.