Robotik Ameliyatlarda Çift Konsol Dönemi

Robotik Ameliyatlarda Çift Konsol Dönemi

Cerrahinin geldiği en üst nokta olarak kabul edilen robotik cerrahi dünyada ve Türkiye’de pek çok ameliyatta başarı ile uygulanıyor. Türkiye’de kamu ve özel hastanelerde yaklaşık 30 Da Vinci robotik c...

Cerrahinin geldiği en üst nokta olarak kabul edilen robotik cerrahi dünyada ve Türkiye’de pek çok ameliyatta başarı ile uygulanıyor. Türkiye’de kamu ve özel hastanelerde yaklaşık 30 Da Vinci robotik cerrahi sistem bulunuyor.

Üroloji başta olmak üzere, Kadın Hastalıkları ,Kulak Burun Boğaz, Genel Cerrahi, Kalp ve Göğüs cerrahisi gibi branşlarda önemli ameliyatlar gerçekleştiriliyor. Robotik Sisteme de her geçen gün hem hastalara hem de cerrrahlara daha fazla avantaj sağlayabilmesi için yeni özellikler ekleniyor. Bu özelliklerden biri de çift konsol sistemi.

Üroloji Uzmanı Prof.Dr. Ali Rıza Kural, çift konsollu robotu bir buçuk yıldır kullandıklarını kaydetti. Kural, "Çift konsollu robotta iki cerrah iki ayrı konsola oturuyorlar ama ikisi de ameliyat sahasındaki 3 boyutlu aynı görüntüyü görüyorlar. Bu, hem ameliyat alanındaki anatomiyi paylaşmak açısından hastaya yarar sağlamakta, hem de eğitim açısından robotik cerrahiye yeni başlayan cerrah için de ciddi avantaj oluşturmakta. Çift konsollu sistemi, şoför sürücü eğitimine veya pilot eğitimine benzetebiliriz. Gerektiğinde eğitim veren kişi tuşlara basmak suretiyle tüm aletlerin kontrolünü saniyeler içerisinde kendi eline alabilir ve tekrar eğitim gören cerraha geri verebilir. Çift konsol yokluğunda yeni bir cerrahı eğitirken ameliyatın seyrini iki boyutlu ekrandan izliyorduk. İki boyutlu ekrandan görme ile 3 boyut aynı şey değil kesinlikle. İki cerrah da ameliyat sahasını üç boyutlu görünce yardımlaşma, paylaşım çok daha iyi olduğu gibi eğitim yapılıyorsa kalitesi de çok daha iyi olmaktadır" dedi.

Prof.Dr. Ali Rıza Kural, ameliyat esnasında başka bir cerrahın yardım etmesinin önemli olduğunu vurguluyarak, "Ameliyat esnasında bir başka cerrahın size yardım etmesi önemli. Robotik cerrahide zaten hasta başında yardım eden bir cerrah var. Onun dışında konsol başında başka bir cerrah daha yardım etmiş oluyor. En önemli katkısı , anatomik bilgileri iki cerrahın da aynı anda paylaşıp , ameliyatın yönünü değiştirmede veya ameliyatın seyrine birlikte karar verme imkanını sağlaması. Yani iki deneyimli cerrahın ameliyat yaptığını düşünün, birinin farketmediğini diğeri görebilir ve bu durum ameliyatın daha başarılı olmasını sağlar" dedi.

Prof.Dr. Kural, çift konsolun çok az merkezde olduğunu belirterek, "Çift konsol sistemi ek bir maliyet getiriyor. Bu nedenle de çok az merkezde kullanılmakta. Özellikle eğitime kendini adamış ekiplerde artık çift konsol olmazsa olmaz. Biraz daha yaptığımız işin kalitesini artıralım dersek çift konsolun yaptığınız işe de katkısı var" dedi.

TÜRKİYE ROBOTİK CERRAHİDE, ORTADOĞU VE DOĞU AVRUPA’DA LİDER

Prof.Dr. Ali Rıza Kural, ayrıca Türkiye’deki cerrahların robotik cerrahi ile ilgili tecrübelerini arttığını ve çevre ülkelere eğitim verdiklerini kaydetti. Kural, "Gerçekten robotik cerrahi ilerledi türkiye’de robot sayısı da arttı. Şu anda ülkemizde 30 sistem mevcut. Ortadoğu’da ve Doğu Avrupa’da Türkiye bu konuda lider. Biz Yunanistan, Katar ,Suudi Arabistan gibi ülkelere gidip oralardaki meslektaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Ayrıca deneyimli diğer merkezler de başka ülkelerdeki programların eğitimine katkı veriyorlar" diye konuştu.

Prof.Dr. Kural, robotik ameliyat sayısının her geçen gün arttığını vurgulayarak, "Biz toplam bin 300 ameliyat gerçekleştirdik. Bunun bin 100’ü prostat kanseri ameliyatı, 120’si de böbrek kanserine yönelik yaptığımız operasyonlar. Hastaya ait çok özel koşullar dışında hemen hemen tüm prostat kanseri ameliyatlarını robotik cerrahi ile yapıyoruz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.