Riskli Asansörlere Mühür

Riskli Asansörlere Mühür

İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kansu, riskli asansörlerin mühürlendiğini bildirdi.Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile yapılan protokol gereği belediye sınırları içinde kalan binalardaki asan...

İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kansu, riskli asansörlerin mühürlendiğini bildirdi.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile yapılan protokol gereği belediye sınırları içinde kalan binalardaki asansörin kontrol ve muayenesinin TSE tarafından yapıldığını, yapılan kontrollerde asansörlerin kullanıma uygun olup olmadıklarının ilgili yönetmeliklere göre incelendiğini bildiren Kansu, “Belediyemiz adına TSE tarafından yapılan incelemelerde asansörlere uygunluğuna göre yeşil, sarı ve kırmızı etiket verilmektedir. Yeşil etiket, kullanıma ve yönetmeliğe uygun asansörlere verilirken, sarı etiket, hafif kusurları olan asansörlere verilmektedir. Bu tür asansörlerde bir sonraki muayeneye kadar belirtilen kusurlar giderilirse, etiket rengi yeşile çevriliyor. Giderilmediği takdirde kırmızı etiket vurularak asansörün çalışması yasaklanır. Kırmızı etiket ise ağır kusurları olan asansörlere verilmektedir. Bu durumda eksikleri giderilinceye kadar asansör mühürlenir” dedi.

Başkan Yardımcısı Adil Kansu, “İnegöl Belediyesi olarak 224 adet asansörde TSE ekiplerine yaptırdığımız kontrol ve muayenelerde 44 adet asansörün yeşil etiketli, 4 adet asansörün sarı etiketli, 176 adet asansörün ise kırmızı etiketli olduğu belirlenmiştir. Kırmızı etiketli asansörler, insan sağlığını tehlikeye attığı ve kazalara sebebiyet verebildiği için teknik ve idari ekiplerimizce mühürleniyor. Dolayısıyla buradan TSE ekipleri tarafından yapılan incelemelerde kullanım uygunluğuna göre sarı ve kırmızı etiket verilmiş olan asansörlere sahip apartman, site yöneticileri ve işletme sahiplerine asansörlerinde belirtilen kusurları bir an önce gidererek kullanıma uygun hale getirmelerini ve vatandaşlarımızın can güvenliklerini tehlikeye atacak durumlardan kaçınmalarını önemle hatırlatıyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.