RESTORASYON

Toplumsal değerlerimizi, kültürümüzü, geçmişimizi simgeleyen en önemli unsurlardan biri tarihi eserlerimiz, yapılarımızdır. Tarihi yapılarımız, kimliğimizin bir göstergesidir, bu değerlerin korunması ve sürdürülmesinde büyük bir rol oynamamız gerekmektedir. Bunların en önemlileri içerisinde yer alan restorasyon konusunu ele alacağım.

Restorasyon aslında nedir ve bu uygulama yapılırken hangi aşamalardan geçer bunlar hakkında bilmemiz gereken kısmını sizlere aktaracağım. Restorasyon, eski düzenin saf hali ile geri dönüşümü anlatmaz bize.Bu toplumun çoğunluğunun restorasyon dendiğinde aklına gelen şey. Fakat restorasyonun bize anlatmak istediği, eski düzenin parçalanmasına karşın, yerine kendi ayakları üzerinde durabilecek bir yenisinin konması durumudur. Restorasyon uygulanırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır.Bunlardan bazıları şöyle;

Sürekli bakım ve sağlamlaştırma çabaları, kesin verilere ve özgün öğelere dayanması gerekmektedir, en az ve nötr malzeme ile öğelerin birleştirilmesi gerekmektedir, anıtın çevresine saygılı olunmalıdır ve eserin aslını bozacak şekilde olmamalıdır, yapılacak eklerin yalın ve yapısal düzeni yansıtır şekilde olmalıdır, eski yapım yöntemleri ile amaca ulaşılmazsa çağdaş tekniklerden faydalanılır.

Onarımda, eksik kısımlar tamamlanırken bütünle uyum sağlayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Ve bu birleştirmelerde kullanılan malzeme ayırt edici nitelikte olmalıdır. Korumayı esas alarak restore işlemleri ele alınmaktadır. Bu sebepten, tüm koruma yöntemlerinin binaya zarar vermeyecek, tarihini etkilemeyecek şekilde koruma politikalarına uygun kurumlarca onaylanıp sağlanmaktadır.

Bu süreç içerisinde alanın, mekansal değişim sürecide dahil olmak üzere incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme etkinliklerinde, arkeoloji tarihi, mimari teknik ve ekonomik veriler bulunmaktadır. Süreçlerin hepsi ele alınıp belirlendikten sonra, müdahaleler her yapının kendine özgü kurallara göre belirlenmektedir. Projeler hazırlanırken esaslarımız; röleve çizimleri, kat planları, tavan planları, çatı katı planı, görünen tüm cepheler, birbirine dik kesişecek şekilde 2 adet kesit, yapısal sistem ve malzemeyi tanıtan araştırma detayı, pencere, kapı, tavan eteği, ocak, dolap, niş, saçak vb. öğelere ilişkin detaylar, fotoğraf albümü oluşturulur.

Toplumda, daha öncesinde yapılmış olan yanlış restore işlemlerinden sonra farklı ve yanlış bir algı oluşmuştur. Bu düşünceyi değiştirmek için restorasyon nedir ve hangi aşamalardan geçer, bu süreçte hazırlanan işlemler nedir ? Hem siz değerleri okurlara hem de meslektaşlarım olacak öğrencilerimize bilgi vermek ve yanlış oluşmuş olan algıyı değiştirmek için bu konuyu seçtim .Sevgili okurlar, restorasyon da yapıların yıkılmadan korunmaları esastır, yapılarda tarihi değer taşıyan ekler korunur. Tarihi kimliğimizi korumamız için bu konular esas alınır. Restorasyon yanlış uygulanmadığı takdirde, kimliğimizi ve geçmişimizi, daha ileri nesillere, yüzyıllara aktarmamız için en doğru yöntemdir.

Restorasyon sizce de çoğu yok olmaya yüz tutmuş yapıtlarımızı bizlere kazandırmak için iyi bir yöntem değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum