Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Recep Konuk’un görevi bırakma kararını yersiz ve zamansız buluyorum

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin 69’uncu Seçimli Olağan Genel Kurulu 29 Eylül 2021 Çarşamba günü Konya Büyükşehir Stadyumu’nda yapılacak.

Genel Kurulda Başkan Recep Konuk’ un aday olmayacağı açıklamasını okuyunca üzüldüğüm gibi bu kararı da yersiz ve zamansız bulduğumu söylemek istiyorum.

Dile kolay 22 yıl ve bu zamana yayılan büyük yatırımlar. Bu zaman zarfında binlerce insanın güvenine mazhar olmak ve bu görevi aralıksız ifa etmek herkese nasip olmadığı gibi herkesin de harcı değil.

70 yıl önce kurulan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde emaneti 22 yıl kesintisiz taşıyan bu 22 yılın nerede ise tamamında kararların ittifakla alındığı, binlerce ortağın huzuruna her genel kurulda sadece oylarını almak için değil rızalarını da almak için çıkan Başkan Recep Konuk görevini başı dik ve alnı açık olarak yaptı.

Kalabalıkta eşek kuyruğu kesilmez” diye bir deyim vardır, kimisi kısa, kimisi uzun bulur.

Görevinizi en mükemmel şekilde de yapsanız, mutlaka beğenmeyenler, eleştirenler olacaktır. Toplumun her kesimini memnun etmenin imkanı yoktur.

MİRASYEDİ OLMASIN

Yazımın başlığında da ifade ettiğim gibi “Recep Konuk’un görevi bırakma kararınıyersiz ve zamansız buluyorum”

Konya Şeker de işleyen bir sistem var. Bir arıza, sıkıntı yoksa durup dururken değiştirmenin bir anlamı yok.

Geçen 22 yılda önemli kazanımlar elde eden, tesisler kuran ve “Fakirlik bu memleketin kaderi değildir” diyen, üreticinin ürünlerine alım garantisi vererek, pazarlama endişesi yaşatmayan Başkan Recep Konuk’ un kurduğu sistemi yürütemeyen, beğenmeyen bir başkan seçilir ve bu başkan mirasyedi olursa elde edilen kazanımlar bir bir elden çıkar ve sonuçta üreticiler yani ortaklar mağdur olur.

Yeni gelecek başkanın ve yönetimin Konuk’ un 22 yılda oluşturduğu sanayi tesislerinin ağırlığını omuzlarında taşıyıp taşıyamayacağının bir garantisi yok.

Rekabetin acımasız olduğu, rakiplerin iftira atmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığı, en kötüsü içimizden birilerine ihanet görevlerinin verildiği üretim dünyasında,

Şimdi gerçekçi olalım. 45 tesis 14 bin çalışan TORKU gibi devasa marka içeceğinden, çikolatasına, bisküvisinden etine, sütünden bakliyatına resmen damgasını vuran,

İSO sıralamasında ilk 50 de bir Konyalı kuruluş olan, Konyaspor’ udüştüğü yerden kaldıran, bunların yanında yangın oldu, deprem, oldu, sel oldu, ilk giden TORKU oldu.

Başkan KONUK’ un talimatı ile Ülkemize 21 milyon ağaç kazandırıldı.

Bu birikim ve Konya Çiftçisinin kazanımları nasıl korunacak? Nöbet değişiminden sonra da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin ve Konya Şeker’in duruşu değişecek mi?

Öncelikli olarak bu sorulara cevap verilmesi gerekir.

Başkan Recep Konuk ve yönetimi bu sorulara gönül rahatlığı ile cevap verebiliyor ise yani gönülleri rahat ise üstlendikleri görevi bırakabilirler.

Bu sorulara cevapları yok ise ve yine de görevi bırakırlarsa, doğacak sonuçlardan da sorumlu olacakları unutulmamalı.

Bu sebeple “Recep Konuk’un görevi bırakma kararınıyersiz ve zamansız buluyorum” ifademi tekrarlıyorum.

Umarım bu yersiz ve zamansız karar tekrar gözden geçirilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.