Prof. Dr.gjorgiev Makedon, ’makedon Tarih Yazımında Osmanlı Dönemi’ni Anlattı

Prof. Dr.gjorgiev Makedon, ’makedon Tarih Yazımında Osmanlı Dönemi’ni Anlattı

Üsküp St. Kiril ve Metodiy Üniversitesi Milli Tarih Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, ’Makedon Tarih Yazımında Osmanlı Dönemi’ni anlattı.Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen, ’Mak...

Üsküp St. Kiril ve Metodiy Üniversitesi Milli Tarih Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, ’Makedon Tarih Yazımında Osmanlı Dönemi’ni anlattı.

Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen, ’Makedon Tarih Yazımında Osmanlı Dönemi’ konferansı Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Basın Yayın Enformasyon Edirne İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşması yapan Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Rıdvan Canım, ’Balkan Konferansları 1’ adlı projenin ikincisinde bir araya geldiklerini belirterek, konferansların devam edeceğini söyledi.

Trakya Üniversitesi (TÜ)Rektörü Prof. Yener Yörük, Balkan Araştırma Enstitüsü ile Trakya Üniversitesi’nin Balkanlara ve Türkiye’ye sağladığı katkıdan bahsederek, "Enstitünün faaliyetleri artarak devam ediyor. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında çalışmalar yapılıyor. En son YÖK Başkanı ile birlikte Bulgaristan, Kosova ve Makedonya ziyaretlerimizde Trakya Üniversitesi’nin etkisinin, adının, başarılarının o ülkedeki bakanlar tarafından dile getirilmesini görmek çok sevindiricidir" ifadelerine yer verdi.

Programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki ilk başkentinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Makedonya’da eğitim gören öğrencilere okutulan tarih kitaplarında Osmanlı Dönemi’nin nasıl anlatıldığını incelediğini söyledi. Buna göre Makedonya’da Osmanlı dönemini anlatan tarihçilerin ikiye ayrıldığını belirten Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, ilk grupta yer alan tarihçilerin Osmanlı Devleti Dönemi’nin ekonomik, kültürel ve sosyal konularına eğildiğini söyleyerek, tarihi daha objektif anlattıklarını belirtti. İkinci grupta yer alan tarihçilerin ise isyanlar, askeri ve toplumsal hareketlere eğildiğini ve bu tarihçilerin, tarihi gerçekliklerden uzak ve yanlı bir tutum içinde bulunduklarını ifade etti.

Makedonya ulusal tarih anlatısı içerisinde uzun yıllar boyunca Makedonya’daki Osmanlı Dönemi ile ilgili olarak objektiflikten ve bilimsellikten uzak, tarihi belgeler ile çelişen, nefret söylemi ile dolu bir dil kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Dragi Gjorgiev, Kitaplarda bahsi geçen ulusal tarih anlatısının tarihi gerçeklerden uzak olduğunu, Osmanlı Devleti’nin sağladığı kültürel haklar, ekonomik gelişmeler, dini özgürlükler ve özerk hakların görmezden gelindiğini vurguladı.

Konuşmaları ardından Prof. Dr. Dragi Gjorgiev katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.