Perakende Satış Hacmi Eylül’de Azaldı

Perakende Satış Hacmi Eylül’de Azaldı

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2015 ’Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmı...

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2015 ’Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,5 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,0 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,5 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,9 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,8 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 10,7 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,2 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 13,2 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 5,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,0 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.