Pendik’te Mizah Okulu Açıldı

Pendik’te Mizah Okulu Açıldı

Karikatür ve mizah alanında kendisini yetiştirmek isteyenler için büyük bir fırsat sunan Pendik Belediyesi, her yaştan Pendikliye hizmet verecek Mizah Okulu’nu açtı. Okulun öğrencileri yaş kriterlerin...

Karikatür ve mizah alanında kendisini yetiştirmek isteyenler için büyük bir fırsat sunan Pendik Belediyesi, her yaştan Pendikliye hizmet verecek Mizah Okulu’nu açtı. Okulun öğrencileri yaş kriterlerine bakılmadan ön kayıt yaptıranlar arasından mülakatla seçildi.

Pendik Belediyesi’nin Türkiye’nin ünlü mizah dergileri Hacamat ve Caf Caf ile işbirliği yaparak hayata geçirdiği Mizah Okulu bu alanında kendini geliştirmek isteyenlerin önünü açacak. Usta mizahçıları her yaştan Pendikli ile buluşturan Pendik Belediyesi, projenin tanıtımını yaptı. Sosyal medyadan sinemaya, karikatürden öyküye kadar çeşitli alanlarda gülümsetmeyi sağlayacak olan okulun öğrencileri ön kayıt yaptıranlar arasından mülakatla seçildi.

"HERKES MİZAH YAPABİLİR"

Hedeflerinin karikatür ve mizah yeteneği olan kişilere katkı sağlayıp destek olmak olduğunu belirten Hacamat Dergisi karikatüristlerinden Ahmet Altay, ”Keşfettikleri yeteneklerini daha ileriye taşıyacaklardır zaten. Amacımız, mizahın herkes tarafından yapılabileceğini, bunun bir sanat olduğunu, mizahın doğru bir dil olduğunu ve mizahla birçok şeyi anlatabileceklerini göstermek" ifadelerini kullandı.

"MİZAH HEM YETENEK HEM EMEK İŞİ"

Mizah Okulu’nda hangi alanlarda eğitim verileceğine ilişkin bilgiler aktaran Hacamat Mizah Dergisi Yayın Yönetmeni Faruk Günindi, “Biz öncelikle bu işin nasıl yapıldığını, kırmızı çizgisi var mı, yok mu? Üretmek isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini göstereceğiz. Karikatür çizmek isteyen birinin nereden başlaması gerektiğini. Mizah yazarlığı yapmak isteyen bir insanın nelere dikkat etmesi gerektiğini basamak basamak buradaki katılımcılara aktaracağız. Sonrası hem yetenek hem de emek işi” şeklinde konuştu.

"YETENEKLERİMİ GÖSTERMEK İSTİYORUM"

Mizah okulunda yeteneklerini göstermek istediğini belirten Türkan Çelebi, “7’nci sınıf öğrencisiyim. Normalde resim yeteneğim iyi değil ama bu yıl bir ışık olup güzel olacakmış gibi geliyor bana. Okulda da güzel resimler çizmeye başladım. Karikatürlerim çok iyi” dedi.

Kavakpınar Mahallesi Ahmedi Hani Kültür Merkezi’nde eğitim verecek olan Mizah Okulu’nda derslere karikatür sanatına giriş, karikatür çizim teknikleri, çizgi öykü teknikleri, mizah yazarlığı ve yayıncılığı, güncel mizah, sosyal medyada mizah yayıncılığı, geleneksel mizah ve sinemada mizah gibi başlıklarla konusunda uzman isimler eğitim verecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.