Pekünlü Davasında Chp Protestosu

Pekünlü Davasında Chp Protestosu

Türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine “Öğrenim özgürlüğünü engellediği" gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Ege Üniversitesi Profesörü Renan Pekünlü’nün duruşmasında CHP Genel Başkan Y...

Türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine “Öğrenim özgürlüğünü engellediği" gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Ege Üniversitesi Profesörü Renan Pekünlü’nün duruşmasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, partiden ihraç edilen Prof. Dr. Kantarlı tarafından protesto edildi.

Ege Üniversitesi’nde, türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine “Öğrenim özgürlüğünü engellediği" gerekçesiyle aldığı 2 yıl 1 aylık cezası Yargıtay tarafından onanan ve cezaevine giren Prof. Dr. Rennan Pekünlü, aynı gerekçeyle açılan bir başka dava için bir kez daha hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesinde, Pekünlü için toplanan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kendisine destek verdi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde görev yaptığı dönemde, türbanlı öğrencilerin, derse girmesine izin vermeyip eğitim haklarını engellediği gerekçesiyle, Prof. Dr. Rennan Pekünlü, için dava açıldı. Bu davadan aldığı 2 yıl bir aylık cezanın Yargıtay tarafından da onanması üzerine, dava devam ederken kendi isteğiyle emekliye ayrılan Pekünlü, cezasının infazı için 27 Kasım 2014 Perşembe günü, Foça Açık Cezaevi’ne girdi. Prof. Dr. Rennan Pekünlü aynı şekilde eğitim hakkını engellediği gerekçesiyle, farklı öğrencilerin başvurusuyla açılan ikinci dava için de hakim karşısına çıktı. 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde, Renan Pekünlü’ye destek için adliye önünde protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 500 kişinin toplandığı kalabalığa, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP İzmir milletvekilleri Musa Çam, Alaattin Yüksel, İşçi partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray, Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Canan Arıtman da destek verdi.

CHP GERGİNLİĞİ

Davayı izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan konuşmasını yapmak üzereyken CHP İzmir İl Başkanlığı, İl Disiplin Kurulu tarafından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla partiden ihraç edilen Prof. Dr. Kayhan Kantarlı’dan tepki geldi. Kantarlı, “Sizin burada konuşmaya hakkınız yok” sözleri ile Tezcan’ı protesto etti. İkili arasından süren kısa süreli diyaloğun ardından Tezcan konuşmasına devam etti.

“PARALELLE MÜCADELEDE KARARLIYSA DESTEK VERSİN”

Duruşma öncesi açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan şunları söyledi:

“Yurttaşlar bu noktada çok duyarlı, Rennan Pekünlü önemli bir bilim insanı. Gericiliği, çağ dışı bir anlayışla cezaevine konuldu. Ceza hukukunun özel olarak operasyonel olarak belli mahkemeler tarafından yorumlanıp planlı bir mahkumiyetin parçasıdır, Rennan Hoca’nın cezaevinde olması. Türkiye’de aydınlara hukukunun laikliğin egemen olması için tepki duyması lazım. Türkiye’nin her yerinde tepki geliyor. Bu davanın kabulü mümkün değil. Belli kümelenmiş anlayışın karanlık anlayışın hükmü verdikten sonra, aynı karanlık uzantıların Yargıtay’daki uzantıları da onadı. Aslında özgürlükten mahrum edilen Rennan Pekünlü değil, mahkum edilen Türkiye’nin laik çağdaşlık yapısı mahkumu edildi. Hangi mahkemeler kurulursa kurulsun, Türkiye’yi, çağdaş Atatürkçü modernleşmeyi temsil eden anlayış mahkum edildi. Ancak bunlar Türkiye’de aydınları durdurmaya, yetmeyecektir. Parlamentonun üzerine görevler düşüyor. Yasa teklifi verdik. Eğer hükümet her fırsatta söylediği paralel yapıyla mücadelede kararlıysa buna destek vermesi lazım. "

DURUŞMA 7 MAYIS’A ERTELENDİ

Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü mahkemenin 7 Mayıs 2015 tarihine ertelendiğini açıkladı. Ülkü, “Buradaki yurttaşlar başta olmak üzere hiçbirimiz hukuki güvenlik içerisinde değiliz. Bir astronomi profesörü ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti, Anayasa hükümlerini uygulamak istediği için cezaevine gönderdi. Yani Anayasa hükümlerine güvenen bir profesör cezaevindeyse bizler güvenlik içerisinde olabilir miyiz? Aydınlanma mücadelesi er ya da geç kazanılacak yeter ki biz mücadeleden vazgeçmeyelim” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.