Palandöken: “esnafımızın Pazar Günü İçin Ruhsat Harcı Ödemesine Gerek Yok"

Palandöken: “esnafımızın Pazar Günü İçin Ruhsat Harcı Ödemesine Gerek Yok"

Dükkânını pazar günü açmak isteyen esnaflardan bazı belediyelerin hala ruhsat harcı talep ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "29 Oc...

Dükkânını pazar günü açmak isteyen esnaflardan bazı belediyelerin hala ruhsat harcı talep ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "29 Ocak 2015 tarihinden sonra hiçbir esnaf ve sanatkârımızın pazar günü dükkânını açması için ruhsat harcı ödemesine gerek yok” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafın uzun zamandır beklediği 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hepimizin bildiği gibi 29 Ocak 2015’de yürürlüğe girdi. Bu kanun ile gelen önemli değişikliklerden biri de, pazar günü dükkânını açmak isteyen esnaflardan alınan hafta tatili ruhsat harcının kaldırılmasıdır. Daha önce Konfederasyonumuzca açılan ve kazanılan dava sayesinde zaten 394 sayılı Hafta Tatili Kanununda yer alan işyerleri ruhsat harcı ödemeden işyerleri açabiliyorlardı. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesi ile esnaf ve sanatkâr işletmeleri tamamen Hafta Tatili Kanunu kapsamından çıkarıldı. 29 Ocak 2015 tarihinden sonra hiçbir esnaf ve sanatkârımızın pazar günü dükkânını açması için ruhsat harcı ödemesine gerek yok” dedi.

“KESİLEN CEZALAR İPTAL EDİLMELİ”

Kanuni düzenlemeye rağmen bazı belediyelerin esnaftan hala ruhsat harcı talep ettiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkında Kanun yürürlüğe gireli yaklaşık bir yıl oldu. Belediyelerin esnaftan bu açık düzenlemeye rağmen ruhsat harcı talep etmeleri kanuni değil. Ruhsat harcı ödemeden dükkânını açan esnaf ve sanatkara belediyelerce kesilen para cezaları idare mahkemelerinde iptal edilmelidir. Yine, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 29 Ocak 2015 tarihinden önce hafta tatili ruhsat harcını yıllık olarak ödeyen esnaflar, bu harcın geriye kalan 11 ay için iadesini belediyelerden talep etme hakkına sahiptir” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.