(Özel Haber) Whatsapp’tan Emniyet’e İhbar Yağdı

(Özel Haber) Whatsapp’tan Emniyet’e İhbar Yağdı

Kayseri Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini tehlikeye düşürenlerin cezalandırılması için duyurulan 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara vatandaşlar, whatsapp uyg...

Kayseri Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini tehlikeye düşürenlerin cezalandırılması için duyurulan 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara vatandaşlar, whatsapp uygulaması ile adeta ihbar yağdırdı.

7 Ekim tarihinde başlayan uygulamanın duyurulmasının ardından 15 gün içinde valilik tarafından vatandaşlara duyurulan 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara 397 adet video ve fotoğraflı olarak whatsapp üzerinden ihbarda bulunulduğu öğrenildi. 15 günlük süre içinde yapılan ihbarlar değerlendirilerek 109 araca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun çeşitli maddelerinden cezai işlem uygulandı. Whatsapp üzerinden yapılan 288 video ihbarında ise yapılan incelemeler sonrasında eksik kanıt olması nedeniyle herhangi bir işlem yapılmadığı kaydedildi.

7 Ekim tarihinde başlayan whatsapp uygulaması ile ihbar konusunda Vali Orhan Düzgün, uygulamaya vatandaşların desteğini beklediğini belirterek, "Trafik kurallarına uymayarak, trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde olumsuz ve tehlikeli davranışta bulunanların takibi ve cezalandırma çalışmaları İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalara ilave olarak trafik kurallarını ihlal edenlerin yakalanma riski duygusunu artırmak amacıyla, vatandaşlarımız tarafından, trafikte kural ihlali yaptığı video veya fotoğraf kaydıyla tespit edilen araçların görüntülerini, ihlalin yapıldığı yer ve zaman bilgileriyle birlikte WhatsApp uygulaması üzerinden 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara iletmeleri halinde Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Şubesi tarafından cezai işlem uygulanmak üzere gerekli değerlendirme yapılacaktır. Vatandaşlarımız evlerinden, iş yerlerinden, balkonlarından veya yaya olarak yürürken şahit oldukları trafik kurallarına uymayan, kırmızı ışıkta geçen, aşırı sürat yapan, trafiği ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye düşüren ya da aşırı gürültü yapmak suretiyle başkalarını rahatsız eden araçların görüntülerini Emniyet Müdürlüğü’ne ait söz konusu cep telefonlarına iletmeleri halinde trafik birimlerimizce gerekli değerlendirmeler yapılarak gerekiyorsa cezai işlemler uygulanacaktır.” ifadesinde bulunmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.