(Özel Haber) Kistleri Patladı, Çocuk Umuduyla Dayandı

(Özel Haber) Kistleri Patladı, Çocuk Umuduyla Dayandı

Üç aylık evli 32 yaşındaki İzmirli beden eğitimi öğretmeni Sibel Çoğumlu Çelikkol, çocuk sahibi olmak isterken, kistleri olduğunu öğrendi. Açık ameliyatla yumurtalık ve rahmine zarar gelmesin diye ame...

Üç aylık evli 32 yaşındaki İzmirli beden eğitimi öğretmeni Sibel Çoğumlu Çelikkol, çocuk sahibi olmak isterken, kistleri olduğunu öğrendi. Açık ameliyatla yumurtalık ve rahmine zarar gelmesin diye ameliyattan kaçınan Çelikkol, kistleri patlayınca kapalı yöntemle ameliyata alındı. Hayati tehlikeyi atlatan Çelikkol, çocuk umudunu da kaybetmedi.

Anne olmak isteyen üç aylık evli 32 yaşındaki İzmirli beden eğitimi öğretmeni Sibel Çoğumlu Çelikkol, çocuk isteğiyle az kalsın canından oluyordu. Yaklaşık 2 hafta önce yumurtalıklarında kistleri olduğunu öğrenen genç kadın, açık ameliyat olursa yumurtalıklarına ve rahmine zarar gelebileceğini ve bunun sonucunda çocuk sahibi olmama ihtimalinin bulunduğunu öğrendi. Kistlerini aldırmak için ameliyattan kaçınan Çelikkol, geçen Salı gecesi şiddetli karın ağrısı yaşadı. Mide bulantısı ve kusma şikayetleri bulunan Çelikkol, yumurtalık ve rahmine zarar gelmemesi için ‘sabah güvendiğim bir hastaneye giderim’ düşüncesiyle 9 saat acıya dayandı. Ağrısı şiddetlenen Çelikkol, eşi Berkim Çelikkol ile birlikte Özel Tınaztepe Hastanesi Acil Servisi bölümüne gitti. Yapılan tetkikler sonucu yumurtalıklarındaki kistlerin patladığı ve içinde kanamaya yol açtığı belirlendi. Çocuk düşünen genç kadının yumurtalık ve rahmine zarar gelmemesi için üç doktor ve ekibi, hemen laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntemle operasyona başladı. Kısa süre içinde yumurtalık ve rahme zarar vermeden ameliyatı tamamlanan Çelikkol, ameliyatın ertesi günü taburcu edildi. Genç kadının hayati tehlikeyi atlattığı ve çocuk sahibi olmasında bir sakıncası olmadığı belirtildi.

“İÇİM KAN DOLSA DA KURTULDUM”

Çocuk sahibi olma isteğiyle bugüne dek açık ameliyat olmaktan kaçındığını belirten Çelikkol, yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“Ağrılarım artınca bunun ilaçla tedavi edilemeyeceğini idrak ettim. Sabah saat 07.30 gibi bulantı, kusma, karın ağrısı ve yüzümün kireç gibi olmasıyla birlikte acile geldik. Nefes alamayacak durumdaydım. Oturamıyordum, yatamıyordum. İnsanların kesinlikle böyle bir durumda beklememeleri gerekiyor. Ben 9 saat gibi süreçte dayandım. 9 saat kendimi zorladım. Biz üç aylık evliyiz ve çocuk düşünüyoruz. İnternette yaptığım araştırmalarda, bu tarz açık ameliyatlarda yumurtalığa zarar verebiliyorlarmış. Bundan korktum. Acile gelmek istemedim gece. Sabah olsun daha iyi bir yere gidelim diye düşündüm. Şansıma iyi bir yer oldu. Burası yüzüme güldü. Açık ameliyatla yumurtalığa ve rahme zarar gelebileceğini duymuştum. İyileşme süreci daha da uzundu. Çalışan insanım. Kısa sürede iyileşmem gerekiyordu. Çocuk da düşündüğümüz için yumurtalığıma ve rahmime zarar gelmesini istemedim. Şansım da yaver gitti. Her ne kadar içim kan dolsa da doktorlarımın sayesinde kurtuldum.”

“ACIDAN DURAMIYORDU”

Eşinin o gece ağrıdan duramadığını kaydeden eşi 33 yaşındaki Berkim Çelikkol da, “Sağlığımıza kavuştuk. Sonsuz şükürler olsun. Eşim tabiri caizse acıdan duramıyordu. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra yumurtalıklarda bulunan kistlerin patlamış olduğunu öğrendik. ‘Biz bir ameliyata gireceğiz, genciz, geleceğimiz var ve bebek düşünüyoruz. Kalıcı hasar olur mu? Olursa ne yaparız?’ diye düşündük ilk başta. Bunu araştırmıştık biraz da şansımız yaver gitti. Kader bizi Tınaztepe Hastanesi ile buluşturdu. Birkaç saat sonra 24 saat olacak. Böyle ağır bir vakayı 24 saat içinde bu duruma getirdiler” dedi. Çelikkol’un hastanelerine başvurduğunda iki gündür şikayeti olduğunu söyleyen operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Genel Cerrahi Uzmanı Pr. Dr. Hidayet Çatal, “Hastamız karın ağrısı şikayeti ile hastanemize başvurdu. Şikayetleri iki gün önceden başlamış ama sonradan artmış. Yaptığımız muayenelerde karın içinde serbest sıvı toplanması gördük. Laparoskopik yöntemle tedavisini planladık ve operasyona girdik” diye konuştu.

“KANAMAYA BAĞLI OLARAK KÖTÜ BİR DURUMDAYDI”

Kist patlamasının sık rastlanan bir durum olduğunu ancak büyümüş ve daha sonra patlayan kistlerin şiddetli kanamaya yol açması durumunun çok sık görülmediğini kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Can Postacı da, Çelikkol’un ameliyat öncesi durumunu şöyle anlattı:

“Gerçekten de vakaya başladığımızda hastamızın kanamasının fazla olduğu gördük. Özellikle bu gecikirse, kist büyükse ve kanama meydana gelirse hayati tehlike artıyor. Hastamız hem genç hem de spor yapan birisi. Şansı var. Bu kadar büyük kanamaya rağmen tansiyonu ve nabzı sınırda gidiyordu. Çok düşmemişti. Allah korusun kendisine bu kadar iyi bakmasaydı daha kötü sonuçlar görebilirdik. Artık güzel şeyler düşünelim ama zor bir durumdaydı gerçekten. Kanamaya bağlı olarak kötü bir durumdaydı.”

“RAHATLIKLA GEBE KALABİLİR”

Çelikkol’a açık ameliyat yapılsaydı tüp ve yumurtalık hasarı olabileceğini ancak kapalı ameliyat yönteminde tüp ve yumurtalık hasarının daha az olma avantajının bulunduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Endoskopik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gülçin Çetin Uysal ise Çelikkol’un sağlık durumu hakkında şu bilgileri verdi:

“Kapalı yöntemle yapılan operasyonun süresi daha hızlı oluyor. Hastanede kalış süresi daha az. Enfeksiyon riski daha az. Kapalı ameliyatlarda, açık ameliyatlara göre daha fazla teknik ve iyi ekip gerektiriyor. Bu ameliyatlar ekip işidir. Açık ameliyatlardaki gibi tek kişinin ekibi ile olmaz. Teknik gerektirir. Ekip olarak girmek ameliyatın güvenilirliğini ve başarısını artırır. Üçümüzün operasyona girmesiyle daha büyük başarı sağladık. Şuanda hastamızın tüp ve yumurtalık hasarı yok. Rahatlıkla gebe kalabilir. Hiçbir sorun olmaz. Sağlık durumu da gayet iyi taburcu ediyoruz. Karın kaslarının şuan için çok çalışmamasını istiyoruz ama 15-20 gün gibi bir sürede eskisi gibi spora dönebilir. Açık ameliyatlarda olsaydı bu kadar hızlı hayata katılamazdı.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.