Özcan: "Bisiklet Kullanımı Yaygınlaşacak"

Özcan: "Bisiklet Kullanımı Yaygınlaşacak"

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ali Özcan, bakanlık tarafından uygulamaya konulan şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yö...

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ali Özcan, bakanlık tarafından uygulamaya konulan şehir içi yollarda bisiklet yolları, bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yönetmeliğin bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağını söyledi.

Özcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızın hazırladığı Türkiye’nin ilk bisiklet yolu yönetmeliği resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mevcut bisiklet yolları 5 yıl içerisinde bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek" dedi.

"YOL KESİNTİSİZ OLACAK"

Bisiklet yollarının belirleneceğini kaydeden Özcan, "Şehir içi yollarda bisiklet yollarıi bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri tasarımına ve yapımına dair yönetmeliğe göre bisiklet yolları, mavi renkte olacak, kaldırımla aynı veya üst seviyede olamayacak. Yönetmeliğe göre bisiklet yolları ulaşım noktalarını ve yerleşim yerlerinin merkezi bölgelerini birbiriyle irtibatlandıracak bir ağ oluşturacak, başlangıç ve varış noktası arasında kesinti olmayacak şekilde tasarlanacak" dedi.

"DURAKLAR DÜZENİ BOZMAYACAK"

Özcan şöyle devam etti: "Bisiklet yolları, ulaşım merkezleri ile yerleşim yeri merkezlerini birbirine bağlayacak şekilde planlanacak. Yol yüzeyi seviyesinde ya da yol yüzeyi ile kaldırım seviyesi arasında olabilecek bisiklet yolları, kaldırımla aynı veya üst seviyede olamayacak. Yenilenebilir enerji kaplamalarının kullanımına olanak sağlanacak. Otobüs duraklarında bisiklet yolları taşıt yoluna taşmadan, durak arkasından ve durağa 200 santimetrelik mesafe bırakılarak yapılacak."

"BİSİKLET ÖZENDİRECEK"

Özcan son olarak, "Üniversitelerde bisiklet yolları yurt ve eğitim binalarını birbirine bağlayacak şekilde tasarlanacak. Kampüs içi ulaşımda bisiklet özendirilecek. Bisiklet yolu ile motorlu taşıt şeridi arasında ki fiziksel bariyer en az 60 santimetre genişliğinde refüj ise, en az santimetre cm yüksekliğinde olacak. Bisiklet yollarında hız sınırı azami 25 kilometre, saat olarak uygulanacak. Yollara araçların park etmemesi için bisiklet yolu ikazı ve gerekli yerlerde park yasağı levhaları konulacak. Bisiklet istasyonları ve bisiklet park yerleri uzaktan görünebilir şekilde ve bilgilendirici işaret ve levhalarla tanımlanacak. Eğim, bisikletliyi tehlikeye sokmayacak şekilde en çok yüzde 4 uygulanacak ve dik eğimle geçilmesi gereken durumlarda, bisiklet yolu genişliği artırılarak bisikletlilere ekstra manevra yapabilecekleri alan bırakılacak. Bisiklet yolları mavi renkte olacak. Renklerinin mavi olacağı bisiklet yolları kent bütünündeki ulaşım sistemleri ile uyumlu olacak. Ayrıca, güvenliği sağlayacak trafik işaret ve işaretlemeleri ile sinyalizasyon sistemleri oluşturulacak. Mavi rengin seçilmesinin sebebi ise fark edilebilirliğin arttırılmasıdır.Ayrıca istasyonlar ve park yerlerine ulaşım dik rampalar ve merdivenler olmayacak şekilde tasarlanacak" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.