Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat:

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat:

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, “Türkiye’nin hızla sorunların çözülmesi, büyümesini sağlayacak başkanlık sistemine geçmesi gerekmektedir. Söz konusu başkanlık sistemi, eyalet sistemi ve...

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, “Türkiye’nin hızla sorunların çözülmesi, büyümesini sağlayacak başkanlık sistemine geçmesi gerekmektedir. Söz konusu başkanlık sistemi, eyalet sistemi ve demokratik özerklik olmaksızın, Türk tipi üniter başkanlık sistemi olmalıdır” dedi.

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, ’’yeni anayasa’’ ve ’’başkanlık sistemi’’ konusunda açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin yeni bir anayasaya ile başkanlık sistemine ihtiyacı vardır’’ diyen Canpolat, şöyle konuştu:

“Türkiye’de her 10 yılda bir askeri darbe ve ekonomik krizler olmuştur. Bu olaylar ülkeyi feci bir şekilde geriye götürmüştür. Türkiye tarihsel bir dönemden geçmektedir. Türkiye’nin sorunlarını çözerek hızla kalkınma sürecine geçmesi darbe anayasası ile mümkün değildir. Baskıcı, insan haklarını hor gören ve devleti vatandaşa karşı koruyucu nitelikte, asker tarafından yaptırılan 1982 Anayasamızın değişmesi zorunlu hale gelmiştir. Sivil ve özgürlükçü bir anayasa yazılmadan, hızlı ve etkin yönetilmeyi olanaklı kılan, istikrarı öngören, öngörüsüzlük ve yönetemezliğe, yönetilemezliğe hapsolmuş koalisyon hükümetlerini engelleyecek yeni bir yönetim sistemine geçmeden Türkiye’nin prangalarından kurtulması, sorunlarını çözmesi, köklü reformlar yapılarak “Süper Güç Yeni Türkiye” hedefine ulaşması görünmemektedir.”

“TÜRK TİPİ ÜNİTER BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMALIDIR”

Yeni anayasa taslağında, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü maddelerinin bulunması gerektiğine dikkat çeken Canpolat, “Türkiye’nin hızla sorunların çözülmesi, büyümesini sağlayacak başkanlık sistemine geçmesi gerekmektedir. Söz konusu başkanlık sistemi, eyalet sistemi (federasyon) ve demokratik özerklik olmaksızın, Türk tipi üniter başkanlık sistemi olmalıdır. Yerel yönetimlere idari, mali ve ekonomik özerklikler tanınabilir, bu çağdaşlığın ve hizmetlerin yerinden hızlı bir şekilde verilmesinin gerekliliğidir. Yönetsel Yerinden Yönetim Sistemi enerji, altyapı, ulaşım gibi ulusal veya bölgesel tarzda verilmesi gereken hizmetlerin birden fazla belediye ve ili içine alacak şekilde bölgesel hizmet verilmesini içeren hizmet bakımından Yerinden Yönetim Sistemi ile belediye hizmetlerini içeren bir sistem ülkemiz için hayırlı olacaktır” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.