Organ Bekleyen Hastaların Yüzde 30’u Ölüyor

Organ Bekleyen Hastaların Yüzde 30’u Ölüyor

Türkiye’de organ bağışı bekleme listesindeki hastaların yaklaşık yüzde 30’unun uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybettiği bildirildi.Son verilere göre ülkemizde ortalama 22 bin 160 kişi böbrek,...

Türkiye’de organ bağışı bekleme listesindeki hastaların yaklaşık yüzde 30’unun uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybettiği bildirildi.

Son verilere göre ülkemizde ortalama 22 bin 160 kişi böbrek, 2 bin 223 kişi karaciğer, 2 bin 940 kişi kornea, 623 kişi kalp, 265 kişi pankreas, 51 kişi akciğer, 5 kişi ince bağırsak, 4 kişi kalp kapakçığı nakli bekliyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’n de ise ortalama 812 kişi böbrek nakli beklerken, 68 kişi ise karaciğer nakli olmayı bekliyor.

3-9 Kasım tarihleri arasında organize edilen Organ Bağışı Haftası dolayısıyla ortak açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Bölümü Böbrek Nakli sorumlusu Prof. Dr. Erkan Demir, Karaciğer Nakli sorumluları Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Yard. Doç. Dr. Tolga Akçam ülkemizde kadavradan nakil oranının Avrupa’ya göre son derece düşük olduğuna vurgu yaptı.

"KARACİĞER NAKLİ AVRUPA’DA DAHA ÇOK KADAVRADAN YAPILIYOR"

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Bölümü Karaciğer Nakli sorumlularından Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü, Avrupa’da karaciğer naklinin kadavradan daha çok sayı da yapıldığına dikkati çekti. Ülkü, Türkiye’de ki durumun ise tam tersine canlıdan nakil yapılma yönünde olduğuna değinerek, bu durumun en önemli sebebinin ise ülkemizde beyin ölümü sonrasında yeterli sayıda organ bağışının olmadığı saptamasında bulundu. Karaciğer nakillerinin özellikle İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yüzde 70-80 oranında kadavradan yüzde 10-20 oranında ise canlıdan yapıldığına dikkati çeken Ülkü, ülkemizde ise kadavradan naklin yüzde 10’lar da kaldığına işaret etti.

Yard. Doç. Dr. Tolga Akçam ise Hepatit A,B,C, Çeşitli unsurlara bağlı kronik Karaciğer hastalıklarında ve her ne sebepten olursa olsun karaciğerde gelişen sirozun kesin tedavisinin karaciğer nakli olduğuna vurgu yaptı. Akçam, bu sebeple günümüzde karaciğer naklinin ve dolayısıyla organ bağışının öneminin büyük olduğunu belirtti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Bölümü Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Erkan Demir de yaptığı açıklamada böbrek bağışının Türkiye’de yüzde 25 düzeylerinde kaldığını Avrupa’da ise bu rakamın yüzde 75 olduğuna değindi. Demir, yılda 2000 kişinin böbrek beklerken hayatını kaybettiğini de ifade ederken, 1600 beyin ölümünden sadece 376 sının organlarının bağışlandığını diğer bedenlerin ise toprakla buluştuğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.