Ordu’da Kıyılar Kurtarılıyor

Ordu’da Kıyılar Kurtarılıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin kıyı şehirlerinde uygulanıp uygulanmadığı tartışma konusu olan 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nu uygulamak için radikal bir karar aldı.Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu...

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin kıyı şehirlerinde uygulanıp uygulanmadığı tartışma konusu olan 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nu uygulamak için radikal bir karar aldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu’nun tüm kıyı boyunca ‘kıyı kenar çizgisini’ ihlal eden ruhsatsız tüm kamu kurumlarına ait yaz kamplarını ile özel tesisleri yıkmaya başladı. İlk etapta turistik Efirli bölgesindeki Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı Yaz Dinlenme kamplarını yıkan Büyükşehir Belediyesi, yine kıyı şeridini ihlal eden özel tesislerin yıkımına başladı. Yıkımları bizzat takip eden ve ekiplerin çalışmasını yönlendiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kıyı kanununa muhalefet oluşturacak nitelikte olan ve kıyı şeridini ihlal eden tüm ruhsatsız yapıları yıkacaklarını belirterek, bu alanları halka açacaklarını söyledi.

22 YILLIK İHMAL

Efirli bölgesindeki Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı’na ait yaz dinlenme kamplarının yıkıldığını belirten Başkan Yılmaz, “Bu yıktığımız tesisin 22 yıl önce alınmış yıkım kararı var. Bugün ‘Büyükşehir Belediyesi bu binayı niye yakıyor’ demesinden ziyade, bu binanın 22 yıldır niye yıkılmadığını sorması lazım. Biz yıkılması gerekenleri yıkmak, yapılması gerekenleri yapmak amaçlı geldik. Halkımızın ortak kullanım alanlarında ne bir kamu kurumu ne de bir özel şahıs tecavüzü olmayacak. Hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz, adil olacağız demiştik. Burada gördüğünüz büfelerde yıkılacak. Bu alan Ordu insanımızın rahat bir şekilde denizle temasını gerçekleştirebilecek, yürüyüş yaptığı zaman denizin havasını alabilecek bir ortam oluşturma amacındayız” dedi.

SIRA BOZTEPE’DE

Başkan Yılmaz, 500 metre yüksekliğinde olan ve şehrin en önemli turistik alanlarından biri olan Boztepe’de de kaçak yapılarak yönelik bir çalışma yapacaklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde Boztepe’ye de gireceğiz. Çünkü orada da bir takım ormana yapılan tecavüzler var. Bizim yaptığımız uygulama özellikle sahil şeridindeki illerde model olmalıdır” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.