"Ölümsüzlük Şehri Misis’teki Kazılar Devam Ediyor

"Ölümsüzlük Şehri Misis’teki Kazılar Devam Ediyor

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Ölümsüzlük Şehri Misis" projesinin, gerek bölge için gerekse Türkiye için model teşkil edecek, kazan-kazan mantığına uygun, nitelikli ve çok yönlü bir çalışm...

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Ölümsüzlük Şehri Misis" projesinin, gerek bölge için gerekse Türkiye için model teşkil edecek, kazan-kazan mantığına uygun, nitelikli ve çok yönlü bir çalışma olduğunu söyledi.

Çelikcan, ’Ölümsüzlük Şehri Misis’te’ devam kazı çalışmalarını inceledi. Roma Antik Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Anna Lucia D’Agata ve Pisa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri’nin, höyük kazılarında çok değişik dönemleri içeren kültürlerle karşılaştığını belirtti.

Misis’te çok değişik arkeolojik yapıların bulunduğunu belirten Başkan Çelikcan, "Günümüzde gözlemlenebilen mozaikler, antik taş köprü, yer yer görülen surlar, su kemerleri, stadyum, su değirmenleri, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı ve cami gibi yapılar kenti ayrıca önemli kılmaktadır. Yapılan görüşmeler sonucunda kervansaray restorasyonu ve cami rekonstrüksiyon çalışamaları başlamış durumda" dedi.

Çelikcan, 9 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkacağını belirterek, "Misis Çukurova Kültür Havzasının en önemli kentidir. 9 bin yıldan günümüze kadar kesintisiz kullanılan kent, bu imajıyla diğer antik şehirlerden ayrılmakta ve bu yapısı kenti özel kılmaktadır" diye konuştu.

Bir taraftan antik kenti kurtarmak, diğer taraftan sosyal devlet olmanın getirdiği yükümlülükle vatandaş mağduriyetini gidermek duygusunun bu projeyi hazırlamalarına temel teşkil ettiğini söyleyen Çelikcan, şöyle devam etti:

"Ölümsüzlük Şehri Misis projesini, gerek bölgemiz için gerekse Türkiye için model teşkil edecek, kazan-kazan mantığına uygun, nitelikli ve çok yönlü bir çalışmayla kamuoyunun takdirine sunduk. Ölümsüzlük Şehri Misis projesi turizm, sosyal ve ekonomik boyutuyla çok yönlü bir proje. Dünya kültürel mirasına kazandırılması yönüyle kültürel boyutu, vatandaşların sosyal yaşama kazandırılması yönüyle sosyal boyutu, Çukurova turizmine yeni bir odak kazandırılması yönü ile turizm ve kültür boyutu, tarım-köy mantığıyla ekonomik girdilerin sağlanması yönüyle ekonomik boyutu olan ve özel olduğuna inandığımız bir projedir. Belediyemiz “Ölümsüzlük Şehri Misis” projesi ile adeta bölgemiz ve ülkemiz için model teşkil edecek nitelikli ve çok yönlü bir çalışmaya imza atmaktadır. Çukurova Üniversitesi ile de kazıdan çıkartılacak eserlerin ilgili kurumlardan alınacak izinlerle birlikte gerek restorasyonu, konservasyonu ve gerekse müze amaçlı imitasyon üretiminin yapılması Adana açısından önem arz etmektedir. Ayrıca arkeometrik açıdan laboratuvar çalışmalarının yapılması bilimselliğe önemli katkılar sağlayacaktır. Bu doğrultuda, “Ölümsüzlük Şehri Misis” projesi kapsamında üniversite ile yaptığımız işbirliği protokolü oldukça önemlidir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.